پیشگامی سیستم‌‌های هیبرید و دیجیتال در چاپ لیبل

0
825

پیشگامی سیستم‌‌های هیبرید و دیجیتال در چاپ لیبل
علی ظریف، مدیر پروژه‌‌های فروش شرکت ایران روتاتیو:


گروه هایدلبرگ- گالوس یک پای اصلی در نمایشگاهی است که برای لیبل برگزار می‌شود. علی ظریف، مدیر پروژه‌‌های فروش شرکت ایران روتاتیو در غرفه گالوس پذیرای میهمانی بود که از ایران به لیبل اکسپو آمده بودند. او در گفتگو با ماهنامه صنعت چاپ ضمن معرفی فناوری‌‌های جدید صنعت لیبل و محصولات هایدلبرگ- گالوس، از دیدار با هوطنان بازدیدکننده از لیبل اکسپو می‌گوید.


لیبل اکسپو امسال چه ویژگی‌‌هایی داشت که از دوره‌‌های قبل متفاوت باشد؟
در مورد روندها و فناوری‌های جدید و متفاوت رونمایی شده در Labelexpo Europe 2023، می‌توان به گستردگی و جذابیت فناوری‌‌های جدید ماشین‌‌های متداول ترکیبی یا اصطلاحا هیبریدی و ماشین‌‌های چاپ تمام دیجیتال لیبل اشاره داشت. اتوماسیون، پایداری و تنوع بخشی نیز از دیگر موضوعات کلیدی بود که در این نمایشگاه به آن پرداخته شد.
ما همچنین شاهد موج جدیدی از فناوری‌های جوهرافشان پایه آب برای چاپ بر روی بسته‌بندی انعطاف‌پذیر برای اولین بار در نمایشگاه Labelexpo بودیم. از سوی دیگر ماشین‌‌های فلکسو یووی در فرمت متوسط نیز با فناوری‌‌هایی برای تولید لیبل‌‌های اسلیو عرضه شده بود که البته فناوری جدید محسوب نمی‌شد، اما گستردگی و افزایش نیاز آن را در بازار نشان می‌داد. در عین حال حسن ختام تولید لیبل دیجیتال نیز راهکارهای فناورانه‌ای بود که به منظور عملیات تکمیلی و ایجاد جلوه‌‌های ویژه بر روی لیبل‌‌های این حوزه عرضه شد که بسیار چشم نواز بود.

هایدلبرگ-گالوس چه نوآوری و محصول جدید یا آپشن‌‌ها و راهکارهای جدیدی ارایه داده بودند؟
هایدلبرگ و گالوس طیف وسیعی از فناوری‌‌های دیجیتال را در Labelexpo Europe 2023 به نمایش گذاشتند. این سیستم‌‌ها از افزایش خودکارسازی کل اکوسیستم چاپ با هدف تسهیل «چاپ هوشمند و متصل» برای رفع کمبود نیروی کار ماهر، افزایش بهره وری و کاهش ضایعات پشتیبانی می‌کنند.
برای هایدلبرگ، چاپ لیبل دیجیتال، بازاری جذاب برای رشد در بخش چاپ دیجیتال است، زیرا نرخ رشد آن در حدود ۶ درصد در سال است و بنابراین، به طور فزاینده‌ای به راهکارهای دیجیتال روی می‌آورد. جدیدترین نوآوری‌‌های هایدلبرگ و گالوس بر تعهد آنها برای تقویت این تحول دیجیتال تاکید دارد.
هایدلبرگ- گالوس در Labelexpo اولین ماشین چاپ دیجیتال جدید Gallus One را به صورت عملیاتی به نمایش گذاشت. Gallus One که در آگوست ۲۰۲۲ راه اندازی شد، به طور خاص برای حذف مانع کل هزینه مالکیت (TCO) برای پذیرش لیبل‌های دیجیتال رول به رول با سطح بالایی از اتوماسیون و فناوری‌‌های مبتنی بر رایانش ابری طراحی شده است.
این ماشین چاپ جدید همه چیز را به صورت خطی به ارمغان می‌آورد، دارای یک چاپگر دیجیتال یووی اینک-جت با امکان تجهیز به یک ایستگاه فلکسو بر-خط، یک دایکات نیمه دوار که می‌تواند کار را در عرض یک دقیقه تغییر دهد و تا سرعت ۷۰ متر در دقیقه پردازش کند، و سیستم‌های بازرسی بصری که کیفیت محصول نهایی را تضمین نماید.
این نمایشگاه تجاری همچنین بستری برای نمایش پورتال جدید مشتریان‌‌هایدلبرگ (HCP) فراهم کرد که اخیراً در افتتاحیه تأسیسات صنعتی جدید گروه گالوس – مرکز تجربه گالوس – رونمایی شد و تقریباً هر نقطه تماس مشتری را خودکار می‌کند. راهکارهای آینده نگرانه همچنین قابلیت‌‌های پیش بینی با استفاده از هوش مصنوعی (AI) را برای ارائه توصیه‌‌هایی برای افزایش بهره وری، کاهش تعمیر و نگهداری و افزایش سودآوری ارائه می‌دهد. هایدلبرگ ادعا می‌کند که انتظار می‌رود پلتفرم جدید به طور متوسط تا ۳۵ درصد در زمان و هزینه از مشتریان صرفه جویی کند.
برای کاربردهای با حجم بالا، کارشناسان هایدلبرگ همچنین یک گردش کار کامل تولید را برای تولید لیبل درون قالبی(IML) با بالاترین عملکرد در بازار از نظر کیفیت، بهره‌وری و خروجی خالص معرفی کرده و کمپانی پلار نیز در غرفه خود سیستم‌‌های دایکات قالبی لیبل را به نمایش گذاشت.

دیجیتال و هوش مصنوعی آیا تاثیر محسوسی در فناوری‌‌های این دوره داشتند؟
فناوری‌‌های جدید اتوماسیون نه تنها با تعریف مرسوم راه اندازی خودکار، بلکه این بار در قالب ادغام ماشین چاپ در شبکه دیجیتالی گسترده تر چاپخانه خود نمایی می‌کرد. این امر ویژگی‌‌هایی مانند مدیریت رنگ سرتاسر، نظارت بر ماشین در زمان واقعی و گزارش داده‌‌های تولید از طریق رایانش ابری را امکانپذیر می‌کرد. مزایای این نوع اتوماسیون هم قطعا شامل کاهش ضایعات، افزایش زمان کار، و کاهش نیاز به مداخله دستی است. ما همچنین شاهد استفاده از یادگیری ماشینی و هوش مصنوعی بودیم که بر روی دوربین‌های تعبیه شده در ماشین‌‌های چاپ و سایر حسگرها مرتبط می‌شد.

ایرانیان بازدید کننده از تهران و شهرستان‌‌ها نسبت به سالهای پیش بیشتر یا کمتر بودند؟
افتخار میزبانی برخی از بازدید کنندگان هموطن را داشتم اما با توجه به حضور محدود و نقل قول از مشتریان، متاسفانه در این دوره صدور ویزا با سختی‌‌های زیادی صورت گرفت که باعث عدم حضور ایرانیان شد. البته در میان بازدید کنندگان ایرانی، چهره‌‌های آشنا و شناخته شده‌ای هم دیده می‌شد که معمولا حضور در این نوع رویدادها را از دست نمیدهند.

ایرانی‌‌ها چه رویکردی داشتند؟ آیا گرایش به چینی و دست دوم و … هم به چشم میخورد؟
صرف نظر از تعداد محدود بازدیدکنندگان که اغلب صنعتکاران قدیمی بودند، ایرانیان جزو صنعتگرانی هستند که همیشه به نوآوری‌‌ها و تغییرات علاقه نشان داده و به بررسی امکان بهره برداری از آن می‌پردازند. در این دوره هم نوآوری‌‌های دیجیتال آنها را جذب کرده بود و در اطراف آن کاوش می‌کردند. گروهی دیگر نیز به دنبال امکانات و تجهیزات تولید لیبل پشت چسبدار و فرایندهای تکمیلی بودند. در خصوص ماشین‌‌های اروپایی با توجه به تحریم‌‌ها و وضعیت بی ثبات اقتصادی کشورمان، تمایل به خرید دست دوم دیده می‌شد و نه ماشین‌‌های چینی. اما در مورد مواد اولیه و خام شرکت‌‌های چینی گزینه‌ای هستند که قطعا در لیست مشتریان قرار می‌گیرند و بازدید شده‌اند.

تازه‌‌های مواد مصرفی چه چیزهایی بود و استفاده از این مواد تا چه حد در کیفیت و سرعت تولید موثر است؟
همانطور که می‌دانید شرکت ما نماینده انحصاری محصولات ریسیل فرانسه و همچنین مرکب‌‌های متالیک رادیور فرانسه می‌باشد. در بخش فلکسوکاران ایران، تمایل به استفاده از تجهیزات شستشوی اولتراسونیک نوردهای آنیلوکس افزایش یافته، که در این خصوص شوینده جدید کمپانی ریسیل با نام AluSafe با ویژگی‌‌هایی که دارد منطبق با نیاز این کاربران است. محصول جدید که رادیور ارایه کرده بود نوعی اصطلاحا Warmer بود که با اورپرینت کردن روی مرکب‌‌های طلایی و نقره‌ای جلوه‌ای بسیار درخشان و پر تلالو ایجاد می‌کند که برای کسانی که به دنبال تولید لیبل‌‌های لوکس و منحصر بفرد هستند، راهکار بدیعی است.

موارد جالب تر که لازم می‌دانید بیان فرمایید.
شاید این موضوع جالب در حاشیه توجه بازدید کنندگان بوده، اما در بخش ورودی ساختمان‌‌های نمایشگاه، نمای بناهایی که تحت تعمیرات بود را با پرده عظیمی روکش کرده بودند که عینا نمای واقعی ساختمان روی آن چاپ شده بود و ظاهر شهر را حفظ میکرد که ابتکار جذابی بود.
اما نکته منفی این نمایشگاه عدم برنامه ریزی مناسب برای تردد بازدیدکنندگان، محدودیت ایستگاه‌‌های تاکسی و سرویس عمومی و همچنین نابسامانی سالن‌‌ها از حیث علامت‌‌ها و تابلوهای راهنمادر میان سالن‌‌ها و شماره گذاری غرفه‌‌ها بود که کاملا محسوس بود.
در انتها ضمن تشکر از مجله صنعت چاپ برای انعکاس رویدادها، نوید آن دارم که نوآوری‌‌ها و محصولات جدیدی را هم به سبد محصولات خود افزوده‌ایم که بزودی اطلاع رسانی می‌شود و توانمندی و گزینه‌‌های مناسبی را در اختیار صنعتگران لیبل قرار خواهد داد.

ارسال نظرات

پیامتان راوارد نمایدد
لطفا نامتان را اینجا وارد نمایید