اسکناس‌های 100 و200 یورویی جدید جای قدیمی‌ها را می‌گیرند

0
51

اسکناس‌های جدید، 100 و 200 یورویی در چاپخانه‌ای تخصصی در شهر رم ایتالیا در حال چاپ شدن است.
اسکناس‌های جدید ویژگی‌های امنیتی پیشرفته‌تری دارند که جعل آن‌ها را بسیار مشکل می‌کند. به تازگی خبرنگاران رویترز موفق شدند از این چاپخانه امنیتی بازدید کنند.
در طراحی اسکناس یورو که نامش را از شاهدخت اسطوره‌ای، اروپا (Europa) وام گرفته تغییرات اساسی داده شده است. رقم اسکناس بسیار بزرگ‌تر شده و عددها به برکت کنتراست رنگ‌ها خوانده می‌شوند.
تان روس، مدیر بانک مرکزی اروپا می‌گوید: «اگر اسکناس را جلوی نور بگیرید و سمت چپ واتر مارک اسکناس تصویر شاهدخت اروپا را می‌بیند و در سمت راست در بالای نوار نقره‌ای یک پنجره با تصویر اروپا دیده می‌شود.
در گوشه پایین سمت چپ رقم اسکناس به رنگ سبز چاپ شده است. اگر اسکناس را در برابر نور قرار دهید، یک خط نورانی می‌بینید که از بالا تا پایین اسکناس کشیده شده و از درون عدد نیز عبور می‌کند. درون این خط لوگوهای ریز یورو مشاهده می‌شود.
اسکناس‌های جدید به تدریج جایگزین اسکناس 100 و 200 یورویی قدیمی که در سال 2002 منتشر شده‌اند، خواهد شد. روس می‌گوید بانک مرکزی اروپا بیش از 3/2 میلیارد قطعه اسکناس 100 یورویی چاپ کرده است. برای جایگزین کردن همه این اسکناس‌ها به زمان نیاز است. در حال حاضر بیش از 7/2 میلیارد قطعه اسکناس 100 یورویی در گردش است که 13 درصد از کل اسکناس‌های در گردش را شامل می‌شود.
اسکناس‌های 10 یورویی حدود 12 درصد و اسکناس‌های 50 یورویی، 23 درصد از کل اسکناس‌های یورو در گردش را تشکیل می‌دهند. بانک‌های مرکزی اروپایی به صورت جمعی از سال 2002 اسکناس‌های یورو را منتشر می‌کردند.

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here