راهکارهای استفاده از فرصت‌ها در بازار لیبل و بسته‌بندی

نویسنده: دیوید زوانگ (گروه پژوهش)

برای دست‌اندرکاران صنایع تبدیلی و بسته‌بندی و لیبل و چاپخانه‌دارانی که مایلند وارد این عرصه پرمنفعت شوند به کارگیری یک استراتژی بلندمدت برای در اختیار گرفتن بخشی از این بازارِ در حال تغییر و رو به توسعه از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. در مجموعه مقالاتی که در این شماره و چند شماره بعد منتشر می‌کنیم. دیوید زوانگ نگاه عمیقی به وضعیت‌ها، تغییرات و چالش‌های صنعت لیبل و بسته‌بندی از نقطه‌نظر چاپخانه‌داران انداخته است که برای چاپکاران نکات قابل تأملی در بردارد.
موقعیت‌ها و فرصت‌های موجود در صنعت تولید لیبل و بسته‌بندی از رسانه‌ها و منابع گوناگون (از جمله ماهنامه صنعت چاپ) مدام به ما گوشزد می‌شود، ولی پرسش این است که فرصت‌ها را کجا باید جست؟
در وهله اول داشتن یک استراتژی بلند مدت برای موفقیت در این عرصه ضروری است. خوب حالا از کجا باید شروع کرد؟
آیا باید ماشین‌آلات و فناوری‌های جدیدی خرید؟ آیا اگر آستین‌ها را بالازده و تجهیزات را بخریم و کار را شروع کنیم، سروکله مشتریان پیدا می‌شود؟ اگر همه چیز در گرو خرید دستگاه‌ها جدید است، چه نوع دستگاه چاپ یا تبدیلی باید بخریم. و یا از کدام جلوه‌های ویژه برای زیبا کردن کار چاپی و بسته‌بندی باید استفاده کنیم؟ فلکسو، گراور، افست، تونر، جوهرافشان، هیبرید یا تجهیزات خاص و سفارشی؟
تا دروپا ۲۰۲۰ حدود یک سال باقی‌مانده است، هنگام بازدید از دروپا سراغ چه فناوری‌های باید برویم؟ چه سیستم گردش کاری برای ما مناسب است؟ آیا نیاز به سیستم گردش کاری داریم که کلیه فرایندهای تولیدی ما را تحت کنترل خود داشته باشد؟ من در مورد شخصی‌سازی در تولید بسته‌بندی به تازگی مطالبی نوشته‌ام. ایا شخصی‌سازی رمز موفقیت در عرصه بسته‌بندی است؟ اگر شما یک چاپکار تجاری هستید و قصد ورود به عرصه بسته‌بندی و لیبل را ندارید، باز هم می‌‌توانید از تجربه دست‌اندرکاران صنایع تبدیلی و بسته‌بندی، در توسعه کسب و کار خود استفاده کنید؟
پاسخ‌های روشن و آسانی برای بسیاری از این پرسش‌ها وجود ندارد. برای پاسخ به این پرسش‌ها، به‌گونه‌ای که بتوانید درک خوبی از همه این موارد داشته باشید و اقدامات لازم را انجام دهید، یک مقاله به تنهایی کافی نیست و باید جنبه‌های مختلف و روندهای چاپ و بسته‌بندی را دنبال کنید.

آمار و ارقام
یکی از موارد مهم در شناخت روندهای چاپ و بسته‌بندی و به‌ویژه لیبل، بررسی آمارها در این زمینه است.
برای شروع، بهتر است به آمار و ارقامی که در زمینه لیبل و بسته‌بندی منتشر شده و دورنمایی که فراروی ما می‌گسترند، توجه کنیم.
براساس گزارش اسمیترز پایرا، ارزش کل بازار بسته‌بندی با رشد ۸۴/۲ درصدی از ۵۹/۹۰۶ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۸ به ۲/۱ تریلیون دلار در سال ۲۰۲۸ خواهد رسید. در عین حال، چاپ دیجیتال برای بسته‌بندی در زمان مشابه از رشد سالانه ۶/۱۳ درصد در آمریکای شمالی و ۲/۱۶ درصد در سطح جهان برخوردار خواهد بود.
در حالیکه این ارقام حکایت از رشدی بسیار خوب دارند، عامل جالب‌تر در گزارش و نظرخواهی شرکت پژوهش IDV Digital نمود پیدا کرده است. براساس این نظرسنجی بیش از ۸۰ درصد از کسانی که مورد پرسش قرار گرفته بودند، اظهار داشتند طی دو سال گذشته حجم سود و کارآیی آن‌ها افزایش چشمگیری داشته است. تمام این افراد دست‌اندر کار تولید و چاپ بسته‌بندی و لیبل بوده‌اند.
از سوی دیگر براساس گزارش اسمیثرز پایرا ۳۵ درصد کل سطح چاپ‌پذیر مورد استفاده تولیدکنندگان بسته‌بندی در سال ۲۰۱۸، مقوا بوده است. با این حال براساس گزارش IDC استفاده از کلیه مواد بسته‌بندی افزایش چشمگیری را نشان می‌دهد.
براساس شرکت Research Report Insights
بسته بندی شخصی‌سازی شده با ۵۸/۲۵ میلیارد دلار تا سال ۲۰۲۵ رشدی معادل ۱/۵ درصد را تجربه خواهد کرد. درست است که مصرف‌کنندگان از بسته‌بندی شخصی‌سازی شده استقبال می‌کنند، حتی حاضرند برای آن پول بیشتری بپردازند ولی این مورد تا حد زیادی به گروه‌های مختلف مصرف کننده و نوع محصول بستگی دارد.
کارتن یکی از بخش‌هایی است که بیشترین رشد را در عرصه بسته‌بندی دارد شرکت Pitney Bowes پیش بینی می‌کند. استفاده از کارتن برای حمل و نقل کالا تا ۵/۳۱ کیلوگرم، از ۴/۷۴ میلیارد در سال ۲۰۱۸ به ۱۰۰ میلیارد در سال ۲۰۲۰ خواهد رسید.
چگونه می‌توان از این بسته‌بندی استفاده کرد و به جای یک جعبه قهوه‌ای خشک و خالی، از آن به مثابه ابزار بازاریابی استفاده کرد؟ به چه تجهیزات و فرایندهایی برای انجام این کار نیاز است. در عین حال نباید از نظر دورداشت که فناوری تولید و چاپ کارتن افزایش قیمت چشمگیری داشته است.
براساس گزارش IDC بیش از ۶۳ درصد از صاحبان برند به تکنولوژی خاص بسته‌بندی تمایل ویژه‌ای ندارند، آنچه برای آن‌ها مهم است برآورده شدن نیازهای آن‌ها برای بسته‌بندی با کیفیت است. با این‌که معمولاً از چاپ دیجیتال به‌عنوان فرایندی گرانتر برای چاپ جعبه یاد می‌شود، در تکنولوژی‌های جدید دیجیتال هزینه تا حد زیادی کاسته شده و با دیگر فرایندهای چاپ بسته‌بندی، رقابت می‌کنند.

مزیت شما چیست؟
همان‌طور که گفته شد پاسخ به پرسش‌هایی که در آغاز این مقاله مطرح شد، چندان روشن و سر راست نیست. تردیدی نیست که تولید و چاپ بسته‌بندی‌ها فرصت‌های فراوانی برای چاپکاران فراهم می‌آورد. آیا این فرصت‌ها برای کسب و کار شما مناسب هستند؟
به گفته ایمی ماچادو مدیر پژوهشی IDC اگر شما از قبل دست‌اندرکار صنعت چاپ بسته‌بندی بوده‌اید، دوران خوشی در انتظار شما است، به ویژه اگر حوزه تخصصی شما بسته‌بندی موادمصرفی روزمره باشد. اگر شما چاپکاری هستید که می‌خواهید از چاپ بسته‌بندی برای توسعه چاپخانه خود و دستیابی به بازارهای جدید استفاده کنید، باید ابتدا فکر کنید چه ارزش افزوده‌ای می‌توانید به مشتریان خود ارایه دهید تا از این رهگذر توجه آن‌ها به شما جلب شود.

ارسال نظرات

پیامتان راوارد نمایدد
لطفا نامتان را اینجا وارد نمایید