خانواده چاپ و بسته‌بندی برای توسعه صنعت و کسب‌وکار تلاش می‌کنند


نگاهی به سی‌امین نمایشگاه IPP

 

نمایشگاه بین‌المللی چاپ و بسته‌بندی IPP در این سی‌امین دوره برگزاری، از هر جهت تفاوتی هرچند اندک را نشان می‌داد و از نظر شاخص‌های گوناگون (فضا، تعداد شرکت‌کنندگان، جذب شرکت‌های خارجی، تعداد بازدیدکننده، اثربخشی اقتصادی و غیره)، بهترین کارنامه پس از کرونا را رقم زد. هرچند متناسب با شرایط اقتصادی پررنج کنونی، هنوز به بعضی دوره‌های پیش از کرونا نرسیده است.
نمایشگاه IPP، مثل هر نمایشگاه دیگری، به قصد معرفی محصولات و شرکت‌های جدید و نیز رونق‌ بخشیدن به کسب‌وکارها و تعامل اقتصادی برگزار می‌شود. بنابراین تا حد زیادی وابسته به شرایط اقتصادی، روندهای تجاری و تعامل بین‌المللی است.
ادامه تحریم‌ها و افزایش تنش‌های سیاسی در منطقه، کاهش ارزش پول ملی و روزگار سخت بنگاه‌های تولیدی و واردکننده ده‌ها مشکل ریزودرشت در حوزه اقتصاد و برنامه‌ریزی‌ها و مسائل اجتماعی، سایه خود را بر اقتصاد و بر صنعت چاپ و بسته‌بندی می‌گذارد. بی‌شک نمایشگاه‌ها نمی‌توانند از این ناملایمات تأثیر نپذیرند.
نتیجه این روند نامطلوب اقتصاد ایران، کاهش سرمایه‌گذاری‌ها و رشد اقتصادی است. خانواده چاپ این روند ناخوشایند را با حسرت خوردن برای نصب ماشین‌آلات جدید و حضور فعال نمایندگی‌های شرکت‌های معتبر و فناور در نمایشگاه‌های داخلی تجربه می‌کنند.
اما ماشین سازان ایرانی براستی قدرتمند شده‌اند مثلا ماشین‌های چاپ، برش و لمینیت ساخت آداکارنو از کلاس بسیار خوبی برخوردار است که می‌تواند شانس بسیاری در صادرات هم داشته باشد. همچنین در زمینه چاپ جعبه‌های مقوایی و لفاف‌های انعطاف‌پذیر و انواع لیبل، شرکت‌هایی قدرتمند را در این نمایشگاه شاهد بودیم.
در چنین اوضاعی، همین استقبال از نمایشگاه IPP و تقاضای فزاینده برای رزرو غرفه‌ها از سوی شرکت‌ها و حضور بیش از هفتاد شرکت چینی و چند ده بازدیدکننده از کشورهای همسایه و این‌همه بازدیدکننده مشتاق داخلی از تهران و شهرستان‌ها، جای شکر دارد. بخشی از این استقبال و شوروشوق را باید به حساب تلاش یک ملت برای زنده ماندن و تاب‌آوردن به امید روزهای بهتر دانست. این سخن چکیده برداشت‌ها و مصاحبه‌ها و دیدارهای گزارشگران ماهنامه صنعت چاپ با غرفه‌داران و بازدیدکنندگان است.
علی‌رغم برداشت کلی بالا، نمی‌توان این‌همه تکاپو در سی‌امین دوره IPP را تنها دست‌وپا زدن برای روی آب ماندن غریق تصور کرد، بسیاری از شرکت‌کنندگان از همین حضور و دیدار با مشتریان قدیم و جدید راضی بودن و شماری نیز از امضای قراردادها و گرفتن سفارشی‌ها در ایام نمایشگاه بس خشنود بودند.

در این دوره چند شرکت جدید هم برای اولین باز حضور یافتند که بیشتر در زمینه واردات مرکب و مواد مصرفی فعالیت دارند.
در ادامه نگاهی داریم به ترکیب و طبقه‌بندی تخصصی و مصاحبه‌هایی با یکی از ماشین‌سازان صنعت چاپ، یکی از بازدیدکنندگان در نوع خود، ویژه و نیز غرفه‌داری که حرف‌هایی شنیدنی درباره قابلیت‌های محصولات و خدمات صنعت چاپ ایران و محدودیت‌ها و بی‌مهری‌های دولت، دارد.
امیدواریم این گزارش جمع‌وجور، تصویری نزدیک به واقعیت از سی‌امین نمایشگاه IPP و نیز وضعیت کسب‌وکار چاپ و بسته‌بندی کشور، به شما بدهد.

ارسال نظرات

پیامتان راوارد نمایدد
لطفا نامتان را اینجا وارد نمایید