تازه‌های چاپ و مواد مصرفی

چاپ، با همه اجزای زندگی کار دارد؛ صنعت، اطلاع‌رسانی، بسته‌بندی، تبلیغات، دکوراسیون، اوراق بهادار و انواع اشیاء و ملزومات. واحدهای R&D در بخش‌های مختلف ماشین‌آلات، موادمصرفی و فناوری‌های پیش از چاپ، چاپ و پس از چاپ، پیوسته در حال نوآوری‌اند. در اینجا چند نمونه از تاز‌ه‌های چاپ و مواد مصرفی را از نظر می‌گذرانیم.

کونیکامینولتا سومین نسل ماشین چاپ لیبل خود را عرضه کرد

شرکت کونیکا مینولتا به تازگی سومین نسل ماشین چاپ تونری دیجیتال خود را برای صنعت لیبل به بازار عرضه کرد. قیمت این ماشین که از اول ماه ژوئن به بازار عرضه شده، حدود ۱۸۰ هزار یورو است. نام این دستگاه است که جایگزین مدل قدیمی‌تر AL 190 خواهد شد. دستگاه جدید در نمایشگاه لیبل اکسپو بلژیک از ۲۴ تا ۲۷ سپتامبر به نمایش در خواهد آمد.
سرعت دستگاه جدید در مقایسه با مدل قدیمی افزایش فراوانی پیدا کرده و به ۴/۲۳ متر در دقیقه رسیده است. دستگاه AL 230 می‌تواند با تمام سرعت روی کاغذ غیرپوشش‌دار، و فیلم‌های PP و PET چاپ کند.
جان پریچارد مدیر واحد تجاری چاپ صنعتی کونیکا مینولتا می‌گوید: «من فکر می‌کنم اولین چالشی که مشتریان برای خرید اولین ماشین دیجیتال خود دارند تفاوت بین میزان تولید است. ماشین‌های فلکسو معمولا ۸۰ متر در دقیقه چاپ می‌کنند در حالی‌که دستگاه‌های دیجیتال معمولاً سرعتی بین ۵ تا ۱۰ متر در دقیقه دارند. برای چاپکارانی به سرعت ماشین چاپ فلکسو عادت دارند کنار آمدن با سرعت ماشین چاپ دیجیتال کار آسانی نیست. به همین خاطر ما تلاش کردیم سرعت ماشین چاپ دیجیتال خودمان را افزایش دهیم. ماشین AL 230 اکنون در میان ماشین‌آلات مطرح موجود در بازار، سرعت بالایی دارد. در عین حال قیمت آن معادل ماشین‌هایی است که برای کف بازار صنعت چاپ لیبل ساخته و ارایه می‌شوند. به خاطر ظرفیت بالا و قابلیت‌های پیشرفته این ماشین ما‌ آن را برای تمام بخش‌های بازار چاپ لیبل مناسب می‌دانیم. شرکت کونیکامینولتا این دستگاه را با همکاری شرکت دانمارکی Grafisk Maskin Fabrik ساخته است. علاوه بر سرعت بالاتر، رزولوشن AL 230 نیز افزایش یافته و به dpi 1200 برای تیراژهای ۱۰۰۰ متر، بدون نیاز به کالیراسیون رسیده است.
دستگاه را می‌توان به آپشن چاپ روی چاپ (Overprinting) مجهز کرد. این آپشن به چاپکار امکان می‌دهد تا روی سطح چاپ شده، از جمله فیلم PP که مرکب سفید با استفاده از سیستم فلکسو روی آن چاپ شده، تونر را منتقل کند. دستگاه دارای سیستم توکار شناسایی سرعت برای کنترل میزان تغذیه مدیا به درون دستگاه و کاهش باطله و افزایش دقت رجیستر است.

اَوری دنیسون فیلم PE بازیافتی به بازار عرضه می‌کند

شرکت‌اَوری دنیسون برای اولین بار در جهان فیلم بازیافتی پلی‌اتیلن (rPE) به بازار عرضه می‌کند فیلم rPE آزمایش‌های چاپ را با موفقیت پشت سر گذاشته است. این فیلم در پاسخ به نیازهای مصرف کنندگان به یک فیلم بسته‌بندی دوستدار محیط‌زیست ساخته شده است. چاپ روی این فیلم در انواع فرایندهای چاپ از جمله یووی فلکسو، اسکرین، افست، لترپرس، سیلک اسکرین، گراوور، ترانسفر حرارتی و فویل کوبی سرد و گرم قابل استفاده است. و نتایج تست‌ها همه رضایت بخش بوده‌اند. علاوه بر روش‌های آنالوگ می‌توان روی این فیلم به روش چاپ دیجیتال تونری یا جوهر افشان یووی نیز چاپ کرد.
فیلم rPE برای اولین در لیبل اکسپو ۲۰۱۹ که از ۲۳ تا ۲۶ سپتامبر در بلژیک برگزار می‌شود به نمایش در خواهد آمد. از این فیلم برای تولید بطری‌های فشارپذیر و دیگرظروف انعطاف‌پذیر برای مصارف خانگی، آرایشی بهداشتی و موادغذایی استفاده می‌شود.
جنی واسنار مدیر موادچاپی دوستدار محیط‌زیست و لیبل اتحادیه اروپا می‌گوید: «در حال حاضر فشار زیادی از همه سو برای استفاده از مواد بازیافتی در صنعت بسته‌بندی به ما وارد می‌شود. آگاهی بیشتر مصرف‌کنندگان نیز تقاضا برای استفاده از بسته‌بندی دوستدار محیط‌زیست را افزایش داده‌است. فیلم PE، از پلی اتیلنی استفاده می‌کند از طریق بازیافت زباله و باطله‌های مصرف‌کنندگان به‌دست آمده است. رزین پلی‌اتیلن بازیافتی به اندازه رزین بازیافتی PET در دسترس نیست. مهم‌ترین چالش یافتن منابع قابل اعتماد برای بازیافت و سپس ارزیابی کیفیت محصول نهایی است. اوری دنیسون ‌می‌خواهد یک شهروند شرکتی مسئول باشد. این شرکت برای سال ۲۰۲۵ اهداف مشخصی در زمینه توسعه پایدار برای خود تعریف کرده است. یکی از اهداف خرید ۷۰درصد از فیلم‌هایی است که باید با اصول و شرایط تعیین‌شده ما در زمینه حفاظت از محیط‌زیست و توسعه پایدار منطبق باشند. فیلم rPE به ما کمک می‌کند تا به اهداف خودمان در زمینه توسعه پایدار رسیده و چرخه استفاده از یک فیلم پلاستیکی در بازار را کامل کنیم.
از آنجائی‌که rPE در مقایسه با PE ناخالصی بیشتری دارد از لحاظ شکل ظاهری نیز با PE تفاوت دارد همین تفاوت نشان‌دهنده ویژگی این فیلم به عنوان محصولی دوستدار محیط‌زیست است که در بسته‌بندی به کار می‌رود. این فیلم به دو صورت شفاف و سفید با ضخامت ۸۰ میکرومتر به بازار عرضه می‌شود.

چاپگر روتاری دیجیتال جدید

شرکت Inkcups به تازگی یک چاپگر دیجیتال هفت رنگ روتاری برای چاپ تصاویر با کیفیت عکس و تن‌های پوست بدن روی اشیا و اجسام سه‌بعدی ارایه کرده است این دستگاه علاوه بر چهاررنگ اصلی سایان و ماژنتا و مشکی کم‌رنگ را همراه با رنگ سفید و ورنی روی کار چاپ می‌کند. از این چاپگر برای چاپ اقلام تبلیغاتی مثل لیوان جا شمعی استفاده می‌شود.
جیکا مارکینسون مدیر بازاریابی Inkcups می‌گوید: دستگاه Helix Hi – Fi گستره محصولات ما را افزایش داده و به تحول شرکت ما کمک می‌کند. Heli پر فروش‌ترین چاپگر در نوع خود است. در حالیکه چاپگرهای استاندارد ما کیفیت فوق‌العاده‌ای ارایه می‌دهند، با افزایش سه رنگ دیگر تصاویر چاپ شده کیفیتی معادل عکس داشته و رنگ پوست صورت و دست و بدن چاپ شده تا حد زیادی به واقعیت نزدیک می‌شود. ما متوجه شدیم که تقاضای زیادی برای شخصی‌سازی در بازار وجود دارد. به همین خاطر چاپگر Helix Hi – Fi را طراحی و ارایه کردیم. این دستگاه می‌تواند تُن‌‌های پوست را با ظرافت چاپ کند و گرادیان رنگ نرمتری ارایه دهد. در حال حاضر این چاپگر تنها در یک مدل ارایه می‌شود ولی می‌توان آن را متناسب با نیازهای مشتریان طراحی کرد. به عنوان مثال می‌توان رنگ آستری را به مجموعه رنگ‌های چاپگر اضافه یا آن را حذف کرد. پس از مطالعه بیشتر ما تغییراتی براساس نیاز بازار در چاپگرهای خود اعمال خواهیم کرد.
دستگاه از مرکب‌های یووی ال ای دی برای چاپ ۳۶۰ درجه دور یک جسم استفاده می‌کند. محیط قابل چاپ دستگاه ۲۱۸ میلی‌متر روی اجسامی به طول ۳۰۵ و قطر ۵۱ تا ۲۱۷ میلی‌متر با رزولوشن dpi 1200 است این دستگاه می‌تواند روی فلز، شیشه، پلاستیک و سرامیک چاپ کند.

ارسال نظرات

پیامتان راوارد نمایدد
لطفا نامتان را اینجا وارد نمایید