قوطی‌های فیلم‌اندود

کارخانه تاتا استیل (Tata Steel) مدعی است قوطی‌های غذایی آینده می‌توانند کاسه‌هایی به شکل معکوس یا اصطلاحا «قوطی پوسته‌ای» باشند که از استیلِ لمینیت‌شده با فیلم پلی‌استر(Protect polyester-laminated steel)، با قابلیت بازیافت نامحدود، بهره می‌برند.
این سازنده هلندی اخیرا راهنمای ساخت انواع قوطی‌ها را منتشر کرده که در آن طرح‌های بسیار زیادی برای قوطی‌هایی از همین جنس ارائه شده است.
کلید اصلی در طراحی این نوع قوطی، ورقه‌های استیل لمینیت شده با پلی‌استر است که کارخانه‌های قوطی سازی را قادر می‌سازد عملیات قوطی سازی را ساده‌تر کنند و از نیاز به فرآیندهای اندودسازی با مایع به میزان زیادی خلاص شوند.
راهنمای عملی این طرح که به‌صورت آنلاین در دسترس است، نشان می‌دهد که این نوع قوطی می‌تواند طیف کاربردی وسیعی، از خطوط عادی مثل کنسرو سبزیجات، تا کالاهای لوکس مثل قارچ دنبلان سیاه، داشته باشند.

قوطی پوسته‌ای با کفی پهن و صاف، و سری انحنادار، همانند یک لگن یا تشت وارونه است. مصرف کنندگان با برگرداندن قوطی و باز کردن آن از کف پهنش، می‌توانند به راحتی محتویات را خارج کنند. همچنین، تو رفتگی کف نسبت به محیطش، موجب آسانی چیدن محصول در قفسه‌های مغازه‌ها می‌شود.
ساختار اولیه با همکاری دپارتمان تحقیق و توسعه (R&D) تاتا استیل, آژانس طراحی گروه و مشاور بسته‌بندی پاکز شکل گرفته است. سه نوع طراحی از این نوع انجام گرفته است: پروتکت پایه، پروتکت سفارشی و پروتکت اعلا.
پروتکت پایه برای سفارشات با تعداد بالا در نظر گرفته می‌شود و ساختار پوسته‌ای شکل اولیه را دارد در حالی که پروتکت سفارشی، همزمان که از اصول طراحی اولیه‌اش پیروی می‌کند، از حس لمس کردن و شکل ظاهری محتوای داخلش الهام می‌گیرد مثلا در این شکل شباهت به که محتوی آن‌که لوبیاست نشان داده شده است. به عبارت بهتر شکل بیرونی قوطی بیانگر محتویات آن است.
نوع سوم یا همان پروتکت اعلا برای محصولات انحصاری مثل ترافل یا قارچ دنبلان سیاه در نظر گرفته می‌شود که قابلیت مصرف دوباره را به محصول می‌دهد، به این شکل که در لبه‌ها دارای شیاری است که که می‌تواند به لبه قوطی اضافه شود و بسته شدن استاندارد به شکل پیچ شدن ممکن باشد.
قوطی‌های پوسته‌ای دارای در آسان باز شو هستند که می‌توانند مزین به طراحی‌های هنری شوند تا مزایای زیست محیطی آنها را منعکس کند.
استیون دیژسترا مدیر بازاریابی بسته بندی استیل تاتا در اروپا می‌گوید: «قوطی غذایی، محصول شناخته شده و مورد علاقه‌ای است که بیش از۲۰۰ سال قدمت دارد. طی این مدت ما تحولات تکاملی زیادی را شاهد بوده‌ایم مثل درِ آسان بازشو و قوطی‌های بسیار سبک و غیره. طرح‌های جدید ما حالا قابلیت این را دارند که قدم بعدی تحول در صنعت قوطی غذایی را رقم بزنند.»

ارسال نظرات

پیامتان راوارد نمایدد
لطفا نامتان را اینجا وارد نمایید