تحولات بسته‌بندی انعطاف‌پذیر و چشم انداز آن

0
962

منبع: packagingdigest.com
گروه پژوهش

نوآوری‌های فناوری، نگرانی‌های مربوط به پایداری محیط‌زیست و بازار جذاب بسته‌بندی‌های انعطاف‌پذیر، این نوع بسته‌بندی را به یکی از پر رونق‌ترین انواع بسته‌بندی در دو دهه اخیر تبدیل کرده است. آمارهای معتبر، ارزش صنعت بسته‌بندی‌های انعطاف‌پذیر را در سال ۲۰۲۱، معادل ۲۴۸میلیارد دلار تخمین زده‌اند و انتظار می‌رود که استقبال از فیلم‌های انعطاف‌پذیر و بسته‌بندی‌های کیسه‌ای در سال‌های آینده نیز به رشد خود ادامه دهد.
در این مقاله به برخی از پرسش‌ها پیرامون این صنعت در حال رشد می‌پردازیم.

روندهای آینده بسته‌بندی انعطاف‌پذیر چیست؟ نیروی محرکه این صنعت از کجاست؟
سه نیروی محرکه مهم که صنعت بسته‌بندی انعطاف‌پذیر را هرچه بیشتر به جلو می‌رانند از این قرار است: پایداری، کالاهای تند مصرف و تجارت الکترونیک.
پایداری: هرروزه در بین مردم، تقاضا برای حفاظت از محیط‌زیست از راه تولیدات پایدار بیشتر می‌شود. مسائلی مثل افزایش زمین‌های دفع زباله و جنگل‌ها و سواحل پر از زباله‌های پلاستیکی هم به دغدغه بازیافت هرچه بیشتر زباله‌ها دامن می‌زند. یکی از بهترین راه‌های افزایش حجم بازیافت این است که از مواد اولیه قابل بازیافت بیشتری استفاده کنیم و این امر، با جایگزین کردن مواد اولیه سخت و دارای ساختار پیچیده مانند پلاستک، با فیلم‌های نرم، منعطف و قابل بازیافت محقق می‌شود.
امروز ما در یکی از نقاط عطف تاریخ بسته‌بندی‌های انعطاف‌پذیر قرار داریم. طبق گزارش New Plastic Economy، برندها و خرده فروشی‌های بزرگ سرتاسر دنیا مانند Danone، Mars، PepsiCo، Coca Cola و Walmart همه به دنبال راه‌هایی برای تولید بسته‌بندی‌های پایدار و قابل بازیافت برای محصولات خود هستند که همین جریان، آغاز تحولی بزرگ برای بسته‌بندی‌های انعطاف‌پذیر محسوب می‌شود.
کالاهای تند مصرف FMCG: مشتریان امروزی با مشتریان بیست سال پیش تفاوت‌های بسیاری دارند. سبک زندگی نسل جوان و مدرن امروزی بسیار شلوغ تر از نسل‌های قدیمی‌تر است اما از طرف دیگر، ترجیحات سالم‌تر هم برای آنها مهمتر از نسل‌های پیشین است. خلاصه اینکه مشتریان امروزی به دنبال محصولی هستند که فورا به دستشان برسد، آسان قابل مصرف باشد و بعد از تمام شدن محصول، بسته‌بندی آن به شکل اثربخشی به چرخه تولید بازگردد.
تجارت الکترونیک: در تجارت الکترونیک و آنلاین، قابلیت خرید آسان و فوری در کنار امکان مقایسه محصولات باهم، باعث افزایش رقابت میان برندها و کاهش قیمت محصولات شده است. به گزارش Business Insider، تجارت الکترونیک باعث رشد خرده فروشی‌ها و رشد هرچه بیشتر بسته‌بندی‌های انعطاف‌پذیر شده است. اما این رابطه دو طرفه است؛ طبق گزارش FMI، ارزش خرده فروشی‌های آنلاین تا سال ۲۰۲۲ به ۱۰۰ میلیارد دلار می‌رسد و بسته‌بندی‌هایی با عملکرد بهتر مانند بسته‌بندی‌های انعطاف‌پذیر هم به رشد هرچه بیشتر تجارت الکترونیک کمک می‌کنند.
چالش‌های پیش روی بسته‌بندی انعطاف‌پذیرو راه حل آنها چیست؟
سه چالش بر سر رشد بسته‌بندی‌های انعطاف‌پذیر وجود دارد:
سرعت بالای تغییر و تحولات: بزرگترین چالش پیش روی ما، همگام شدن پیشرفت‌ها و نوآوری‌های این صنعت با سرعت بالای تغییر و تحولات مدل‌های کسب و کار است. مثلا مشتریان امروزی، به دنبال کیت‌های غذایی آماده مصرف هستند که در حین ایجاد امنیت و سلامت برای محصول، قابل بازیافت هم باشد. برای این تقاضای مشتری، به بسته‌بندی‌هایی نیاز داریم که هم از مواد اولیه امن، سالم و پایدار تولید شده باشند و هم فرآیند تولید آنها در بالاترین سطح از کیفیت باشد.
آگاهی مشتریان از مضرات پلاستیک: آگاهی مردم از مضرات پلاستیک و مواد مناسب برای جایگزین شدن آنها در حال افزایش است. رسانه‌ها و نشریه‌های حامی محیط‌زیست هم هرروز مردم را از آخرین وضعیت زمین و تغییرات منفی‌ای که این زباله‌های پلاستکی در آن ایجاد کردند، مطلع می‌کنند. به همین دلیل شرکت‌ها و تولیدکنندگانی که می‌خواهند حمایت مردم را داشته باشند، باید به مساله پایداری توجه جدی تری نشان دهند و زیرساخت‌های خود را تغییر دهند.
شخصی‌سازی تجربه مشتری: اینروزها بسیاری از محصولات، از بطری نوشیدنی‌ها گرفته تا کاپ کیک‌ها و بسته‌بندی‌های شکلات برای مشتریان شخصی سازی می‌شوند. این جریان با چاپ دیجیتال به صنعت بسته‌بندی آمد و حالا انتظارات مشتریان نسل‌های جوان و نوجوان را به سطح تازه‌ای کشانده است. حالا برندها مجبور هستند که برای ایجاد مزیت رقابتی بیشتر، تجربه استفاده از محصولات را برای مشتریان تا جای ممکن شخصی‌سازی کنند. چالش‌های بزرگ پشت این ماجرا، یکی هزینه‌های سنگین برای سفارشی سازی محصولات، و دیگری تغییرات لازم در تدارکات و تجهیزات است.
صنعت بسته‌بندی انعطاف‌پذیر رشد خود را بیشتر مدیون چه عواملی ست؟
نکته جالب اینجاست که مهمترین عوامل رشد در بسته‌بندی‌های انعطاف‌پذیر را همان چالش‌های آن تشکیل می‌دهد. بسیاری از زمینه‌های رشد در این صنعت، به خاطر جایگزین شدن مواد پایدار و منعطف به جای پلاستیک پدید آمده است. افزایش تقاضا برای کالاهای تند مصرف هم یکی دیگر از عوامل رشد بسته‌بندی‌های انعطاف‌پذیر به شمار می‌آیند. مثلا کیت‌های میوه و سبزیجات که قبلا برای زنگ تفریح مدارس بچه‌ها تولید می‌شد، حالا با استقبال بزرگسالان هم رو به رو شده و حالا حجم بیشتری از میوه و سبزی جات برش خورده در ظروف فویلی و روکش‌هایی از فیلم‌های نازک قابل بازیافت به بازار عرضه می‌شوند.
مهمترین روندهای مربوط به بسته‌بندی‌های پایدار کدامند؟
در حال حاضر مهمترین روندها، تقاضا برای کوتاه کردن زمان تحویل سفارشات و ورود به بازار، نیاز به اتوماسیون تجهیزات، ورود به زمینه‌های تازه، افزایش تقاضا برای سفارشی‌سازی و شخصی‌سازی هرچه بیشتر محصولات، بهینه‌سازی ساختار لمینت‌ها و پوشش‌ها، افزایش تقاضا برای عملیات تکمیلی متنوع تر، طراحی‌های هولوگرافیک، بسته‌بندی‌های‌ملت، برجسته سازی و بافت‌دهی به بسته‌بندی است. تولید‌کنندگان بسته‌بندی‌های انعطاف‌پذیر همین‌طور به دنبال فناوری‌های تازه برای افزایش سرعت و بهره وری در جریان کار سالن چاپ خود هستند که هم اثربخشی و هم کارایی را در کل مجموعه تولید بالا ببرند.

 

 

ارسال نظرات

پیامتان راوارد نمایدد
لطفا نامتان را اینجا وارد نمایید