نوآوری در بسته‌بندی پایدار و سبز برای مواد غذایی

0
760

بسته‌هایی برازنده محصولات ارگانیک

ترجمه از: بیتا توفیقیان

با افزایش روزافزون دغدغه‌های مربوط به محیط‌زیست، صنایع امروزی بیشتر از هر زمان دیگری نیازمند افزایش پتانسیل‌های مربوط به تولیدات پایدار هستند. اما با ورود دغدغه تولیدات پایدار به صنعت چاپ و بسته‌بندی، شاهد تحول این صنعت و ورود آن به دورانی تازه هستیم. راه حل‌های مربوط به پایداری محصولات چه به حذف مواد پلاستیکی از چرخه تولید بیانجامد یا مصرف کلی مواد اولیه را کاهش دهد، می‌تواند اوضاع صنعت پرمصرفی مثل چاپ و بسته‌بندی را به سمت و سویی مثبت و سبز سوق دهد. در این مقاله قصد داریم به بعضی از فعالیت‌های تازه صنعت بسته‌بندی در این زمینه بپردازیم.
در سال‌های اخیر، به ناسازگارهای فرآینده تولید بسته‌بندی مواد غذایی با ارزش‌های تازه زیست محیطی انتقادات زیادی وارد شده است. چه صحبت از حذف پلاستیک از چرخه تولید در میان باشد و چه کاهش کلی مواد اولیه مصرفی، بحث بسته‌بندی پایدار به اولویت اصلی مصرف کنندگان و فروشندگان مواد غذایی تبدیل شده است. اما خوشبختانه حیاتی بودن پرداختن به این دغدغه، هم در بخش تولید و هم بسته‌بندی محصولات، باعث شده که محققان برجسته فعال در هر دو زمینه، بر روی راه حل‌های آینده تولید و بسته‌بندی صنایع غذایی تحقیق کنند. در ادامه به برخی از این راه حل‌ها اشاره می‌کنیم.


جعبه‌های تمام بازیافتی
در دسامبر۲۰۱۹ کمپانی Veg-Fresh Farms از پدیده تازه بسته‌بندی پایدار خود پرده برداری کرد: طرح بسته‌بندی تازه ای که توسط شرکت طراحی بسته‌بندی دوستدار محیط‌زیست یعنی Earth Check طراحی شده است. مدیر این شرکت در گفت و گو با مجله بریتانیایی AndNowUknow می‌گوید: « در طراحی این بسته‌بندی منحصر به فرد از مقوای صد در صد بازیافت شده، سفید نشده و سبک استفاده شده و منبع اصلی این مواد، جعبه‌های مقوایی دورریخته شده کارخانه‌های محلی ست. این بسته‌بندی همچنین ضد رطوبت است که مخصوصا آن را برای بسته‌بندی سبزیجاتی مثل گوجه فرنگی مناسب می‌کند.»
در نتیجه این بسته‌بندی با جایگزین کردن مواد بازیافتی محلی به جای مواد اولیه دست اول، فرآیند تولیدی کاملا پایدار و سبز ایجاد کرده است. شرکت Earth Check در مورد این بسته‌بندی دو انتخاب در اختیار توزیع کنندگان قرار می‌دهد؛ بسته‌بندی Window Box و بسته‌بندی Open Pints که مصرف مواد پلاستیکی در هردوی آنها بسیار پایین است و هردو برای بسته‌بندی محصولات ارگانیک مناسب هستند.
بسته‌بندی مناسب برای خرده فروشان و مصرف کنندگان
از آنجا که امروزه مصرف کنندگان برای پایدار بودن محصولات اهمیت زیادی قائل هستند، تقاضای آنها برای این نوع محصولات هرروز بیشتر هم می‌شود. در واقع مصرف کنندگان آگاه امروزی دیگر فقط عملکرد محصولات را باهم مقایسه نمی‌کنند، بلکه برای کارآیی بسته‌بندی و شکل ظاهری آن هم اهمیت زیادی قائل‌اند. خوشبختانه در طراحی این بسته‌بندی نظر و خواست مصرف کنندگان کاملا در نظر گرفته شده است. در این بین مخصوصا بسته‌بندی Open Pints عملکرد موفقیت آمیزی داشته است؛ در این بسته‌بندی از هیچگونه مواد پلاستیکی استفاده نشده و مصرف کنندگان عاشق این هستند که با خرید آنها، سهمی در پایدار کردن محیط‌زیست داشته باشند. در حال حاضر از بسته‌بندی Open Pints برای بسته‌بندی و توزیع گوجه فرنگی استفاده می‌شود و انتظار می‌رود که به زودی با کمی تغییرات، از این طراحی برای بسته‌بندی دیگر محصولات اورگانیک هم استفاده شود.
نقش استارت آپ‌ها در پایداری
دو شرکت Veg-Fresh Farms و Earth Check تنها شرکت‌هایی نیستند که روی پایدار کردن بسته‌بندی‌ها کار می‌کنند، بلکه تامین کننده‌های بزرگی مثل Offset Group و The Complete Package هم قبلا پا به این عرصه گذاشته و خطوط تولید مخصوص به این‌کار را راه‌اندازی کرده‌اند که با بهره گیری از مواد اولیه دوستدار محیط‌زیست هم در تولید و هم در شکل بسته وطراحی آن، راه حل‌های ویژه ای را ارائه می‌دهند.
شرکت Tetra Pak هم به تازگی پلتفرم بسته‌بندی آنلاین خود را راه اندازی کرده که به مصرف کنندگان امکان می‌دهد اطلاعات موردنظرشان از قبیل منبع و محل بازیافت محصول را به طور آنلاین دریافت کنند. اما در میان این شرکت‌ها، نو آوری تیم‌های استارت آپی بیشتر از رقبای کهنه کارشان بوده است. در واقع استارت آپ‌ها با پرداختن به رویکردهای تازه نسبت به بسته‌بندی پایدار، توانسته‌اند طیف جالبی از راه حل‌های تازه با چشم‌انداز باز و با پتانسیل‌های بالا ایجاد کنند.


مواد تازه؛ رویکردهای تازه
برگ برنده استارت آپ‌ها به عنوان شرکت‌های کوچکتر نسبت به شرکت‌های بزرگ این است که آنها می‌توانند در فرآیندهای گردش کار خود از رویکردها و روش‌های تازه بهره بگیرند و در صورت موفقیت آمیز بودن آنها ره صد ساله را یک شبه طی کنند. درحال حاضر هم دوره انتقال از فرآیندهای سنتی تولید به فرآیندهای پایدار و دوستتدار محیط‌زیست، این فرصت فوق العاده ای را برای این شرکت‌های نوظهور پدید آورده است. اکنون که اغلب شرکت‌های بزرگ در مسیر تولید طیف محصولاتی با درجه پایداری بیشتر هستند، استارت آپ‌ها تصمیم گرفته‌اند که با طی کردن این مسیر از ابتدای راه، در تولید بسته‌بندی‌های پایدار خود از مواد اولیه کاملا تازه بهره بگیرند. یکی از این استارت آپ‌ها، شرکت Ecoshell است که در تولید کیسه‌ها، کیف‌ها و ظروف بسته‌بندی خود از بافت‌های زیست تجدیدپذیر مثل ساقه نی‌شکر و ساقه گندم باقی مانده از دورریخت کارخانه‌های مواد غذایی استفاده می‌کند.
شرکت EggPlant هم تصمیم گرفته که به جای استفاده از پلاستیک، از مواد زیست تجدیدپذیر استفاده کند و به این ترتیب نه تنها میزان استفاده از پلاستیک را کاهش دهد بلکه آن را به طور کلی از چرخه تولیدات خود حذف کند. شرکت فنلاندی Sulapac هم تصمیم دارد به جای استفاده از پلاستیک، در تولیدات خود از بافت‌ها و ساختارهای چوبی استفاده کند که هم مضرات پلاستیک را ندارد و هم تا حد زیادی رفتارهای مشابه با پلاستیک مثل شکل پذیری، قالب گیری و قابلیت تولید انبوه را در خود دارد.
بله، همانطور که می‌بینید آینده صنعت بسته‌بندی کاملا سبز است.

ارسال نظرات

پیامتان راوارد نمایدد
لطفا نامتان را اینجا وارد نمایید