نکاتي درباره متعادل کردن تعامل کاغذ و ماشين چاپ

نکاتي درباره متعادل کردن تعامل کاغذ و ماشين چاپ

در شروع هر چاپ، ممکن است با مشکلاتي مواجه شويم که باعث طولاني شدن مدت زمان کار چاپ مي‌شود. تلاش‌هاي زيادي از طرف سازندگان ماشين‌آلات چاپ انجام گرفته تا اين زمان به حداقل برسد؛ تا جايي که آپشن‌هاي مختلفي را با توجه به درخواست مشتري به ماشين‌آلات اضافه مي‌کنند. اگر بخواهيم به نمونه‌اي از آنها اشاره کنيم، مي‌توانيم پليت‌بند اتوماتيک، تنظيم اتوماتيک شيرهاي مرکب، تعويض رول بدون توقف ماشين و… را برشماريم.

اگر در مورد کاغذ يا مقوايي که قرار است چاپ شود صحبت کنيم، بايد داراي شرايط و ويژگي‌هاي خاص خود باشد تا در سرعت چاپ تاثير منفي نگذارد. نمي‌توان هر کاغذ يا مقوايي را وارد دستگاه چاپ کرد. از جمله رايج‌ترين اشکالات کاغذ و مقوا مي‌توان به چند مورد زير اشاره کرد:

– الکتريسيته ساکن اغلب در محيط‌هايي که داراي هواي خشک و گرم هستند، ايجاد مي‌شود. به‌طور معمول در قسمت تغذيه دستگاه که بعضي کارگران چاپخانه‌ها به آن گازگير هم مي‌گويند، وسيله‌اي به نام جرقه‌گير يا ionize (به معني يوني کردن) تعبيه مي‌کنند.

تا قبل از اين‌که کاغذ وارد برج چاپ شود، جريان الکتريسيته آن را خنثي مي‌کند. اگر قسمت تغذيه، چنين تجهيزاتي نداشته باشد، با زياد کردن دور نورد آب تا حدودي اشکال برطرف مي‌شود. ما در کاغذهاي خود کپي (کاربن‌لس) اين اشکال را بيشتر مي‌بينيم اما اضافه کنم بهتر است هر قدر مي‌توانيم از آب کمتري استفاده کنيم تا کيفيت چاپ بالا رود و در مراحل پس از چاپ به مشکلي برنخوريم.

اما در هواي مرطوب، الکتريسيته ساکن تقريبا در هواي محيط مبادله شده و اثر خود را کمتر نشان مي‌دهد، به همين منظور به طور معمول رطوبت نسبي چاپخانه را بين ۴۰ تا ۵۰ درصد در نظر مي‌گيرند. در صورت کم بودن رطوبت محيط بهتر است از سيستم رطوبت‌ساز استفاده کنيم. البته رطوبت بيش از حد هم باعث تغيير ابعاد کاغذ و مقوا مي‌شود و همچنين اگر فشار سيلندر مناسب نباشد، اندازه کاغذ و مقوا به هم مي‌خورد. براي کنترل فشار مناسب، قبل از تغذيه، بايد ضخامت کاغذ و مقوا با ميکرومتر اندازه‌گيري شود. اندازه‌گيري دقيق از له‌شدن کاغذ و مقوا و کنده‌شدن لايه رويي آن و همچنين مشکلات ديگر (مانند له‌شدن ترام‌ها و خراب شدن زير‌سازي لاستيک) جلو‌گيري مي‌کند.

– پرزدهي کاغذ و مقوا هم وقت زيادي را براي تميز کردن لاستيک مي‌گيرد. پرزدهي کاغذ و مقوا مي‌تواند در نتيجه برش کاغذ، قبل از چاپ باشد. دليل آن کند بودن تيغه برش است که تيغه مربوطه را بايد به موقع عوض کنيم و يا ممکن است جنس کاغذ و مقوا مرغوب نباشد. اين پرزدهي تاثير مستقيمي بر چاپ دارد و جزو مواردي است که مشتري روي آن دست مي‌گذارد. با توجه به حساسيت کار ممکن است يک بار ورق‌ها را بدون چاپ به ماشين تغذيه کنند که تا حدودي پرز آنها گرفته شود و يا اين‌که خود دستگاه داراي سيستم پرزگير باشد.

– حجم مرکب بالا و يا سرعت خشک شدن و از طرفي خود کاغذ و يا مقوا تا حدودي در پشت‌زدگي کار نقش بسزايي دارد، با اين تفاوت که ما در کاغذ تحرير با ضريب نفوذ مرکب بيشتر نسبت به کاغذ و مقواي گلاسه روبرو هستيم که با دستگاه دنسيتومتر مي‌توان ضخامت مرکب را اندازه‌گيري کرد، در صورتي که با سطح بيشتري از مرکب مواجه باشيم از خشک کن استفاده مي‌کنيم. ممکن است کار پشت و رو باشد و با مشکلات زيادي روبرو شويم، به خصوص در کاغذ و مقواي گلاسه. از طرفي چسبندگي زياد مرکب هم باعث خارج شدن ورق چاپي از پنجه سيلندر چاپ و يا جداشدن الياف ورق چاپي و چسبيدن آن به لاستيک چاپ مي‌شود.

در بين مرکب‌ها، مرکب مشکي داراي بيشترين مقدار چسبندگي است. به‌طور معمول در روزهايي که هوا سرد است، اين اشکال زياد به چشم مي‌خورد. با اضافه کردن يک مقدار ضد چسب، اين اشکال بر طرف مي‌شود، ولي بهتر است دما و رطوبت محيط را در يک اندازه ثابت نگه داريم.

اشکالات مربوط به اثر مرکب و آب روي کاغذ، موارد متنوعي را شامل مي‌شود که در اينجا تنها به يکي از آنها اشاره شد.

 

ارسال نظرات

پیامتان راوارد نمایدد
لطفا نامتان را اینجا وارد نمایید