وب‌گردی

0
746

از تاریخ و کتاب تا فناوری و موبایل

گروه ترجمه

تلفن‌های موبایل آینده چگونه خواهند بود؟

تلفن موبایل ۱۰ سال آینده چگونه خواهد بود؟ (خب به نظر می‌رسد تفاوت چندانی با موبایل امروزه نداشته باشد، فقط قوی‌ترند). در مقاله ای که در سایت اینترنتی Verge منتشر شده، نویسنده اعتقاد دارد یا موبایل ده سال آینده کاملاً با موبایل‌های امروزی تفاوت داشته و یا اینکه شبیه موبایلی‌های هستند که ما امروزه از آن استفاده می‌‌کنیم: «البته همه پیش‌‌بینی‌ها در مورد هر پدیده فناورانه کم و بیش این گونه است.» در هر حال به اعتقاد نویسنده این مقاله موبایل‌های آینده، بسیار جذابتر و هیجان انگیزتر از آنچه ما امروز داریم، خواهند بود. تلفن‌های هوشمند آینده، خیلی بهتر از اسلاف امروزی خود بوده و تفاوت‌هایی نیز خواهند داشت. صفحه نمایش آن‌ها روشن‌تر بوده و در جهات مختلف تا می‌شوند. دوربین‌های آنها نیز پیشرفت می‌کنند، به حدی که دوربین‌ها گران‌قیمت SLR امروزی را به ابزاری بی‌فایده تبدیل کرده وامکانات آن‌ها نیز هوشمندتر خواهد بود.
در عین حال پیشرفت‌های اندک نیز می‌توانند تحولات بزرگی را رقم بزند. یک دوربین قدرتمند در آی فونی که سال‌ها پیش برای اولین بار عرضه شد، باعث پیشرفت و توسعه اینستاگرام شد. موبایل‌های آینده تحولات فرهنگی و اقتصادی متعددی را رقم خواهند زد. تلفن‌های هوشمند درابتدا بازار ساعت مچی را از بین بردند و سپس عرضه ساعت‌های هوشمند باعث شد تا این بازار بار دیگر جان تازه‌ای بگیرد. شما یادتان می‌آید آخرین بار کی ماشین حساب و یا دوربین خریدید؟ اگر مشترک Spotify هستید احتمالا دیگر هیچگونه CD موزیکی ندارید.
استفاده از پهنای باند قدرتمند در گوشی‌های پیشرفته امکان انجام کارهایی از جمله یافتن وسایل الکترونیک دیگر، مکان یابی ماهواره‌ای، کرایه تاکسی و هزاران مورد دیگر را امکان پذیر می سازد. معلوم نیست در آینده چه پیشرفت‌های دیگری در انتظار ما است.
موبایل اکنون بخشی از بافت فرهنگی ما است. از سوی دیگر به دستاویزی برای فخر فروشی و پیروی از مد روز نیز تبدیل شده است. شاید همین ویژگی در آینده پررنگ تر شود.

این زندگی سگی به یک تلفن سگی هم نیاز دارد

آیا تا حالا دلتان خواسته هنگامی که خانه نیستند سگ تان بتواند با شما تماس بگیرد؟ البته که نه. با این حال اکنون این کار انجام‌پذیر است.
دستگاهی به نام تلفن سگ (Dog Phone) به تازگی به بازار عرضه شده است. این دستگاه که در حقیقت یک توپ نرم و متحرک است قادر است سیگنال‌های یک تماس ویدیویی و یا صدای زنگ تلفن را به لپ تاپ شما ارسال کند. صاحب سگ می‌تواند به این تماس پاسخ دهد و یا به آن اهمیتی ندهد. در عین حال او نیز می‌تواند با سگ خود تماس بگیرد. ولی برای جواب دادن سگ باید توپ را به حرکت در آورد.
سگ‌ها موجودات باهوشی هستند، به همین خاطر پس از چند بار که با توپ بازی کردند متوجه می‌شوند هنگامی که برای شما پیام می‌فرستند یا پیام وارد Voice Mail می‌شود و شما جواب نمی‌دهید در حقیقت دارید به آن‌ها بی‌اعتنایی می‌کنید.
هیرسکیج داگلاس مخترع این دستگاه می‌گوید : «این یک راه دیگر برای نشان دادن توانایی سگ‌ها در کنترل فناوری است.»
داگلاس پیش‌بینی می‌کند با اینکه هنوز شبکه اجتماعی برای سگ‌ها یا فیس بارک (Face Bark) به بازار ارایه نشده‏، در آینده سگ‌ها قادر خواهند بود با یکدگیر تماس تلفنی برقرار کنند. دنیا را چه دیدی شاید توانستند به یکدیگر تکست هم بفرستند. شاید هم تلفن سگ فناوری مفیدی باشد. زیرا همه می‌دانیم سگ‌ها در هنگام جدایی از صاحب خود دچار اضطراب می‌شوند. به همین خاطر تلفن سگ یا تلفن سگی اختراغ شده است.
البته همین دستگاه می‌تواند اضطراب سگ را نیز دو چندان کند. در هنگام تست دستگاه، سازنده دستگاه متوجه شد که سگ‌ها اصلا نمی دانند دارند چه کار می‌کنند. در ضمن شاید بتوان دستگاه مشابهی برای گربه‌ها نیز ساخت. ولی اصلا چه فایده ای دارد؟

همه کشتی‌ها و قایق‌های جهان را روی آب‌ها دنبال کنید

وب سایت Marine Traffic به شما امکان می‌دهد رفت و آمد همه کشتی‌ها، قایق‌ها و اصولاً هر وسیله نقلیه‌ای را که در آب‌ها و اقیانوس‌های جهان رفت و آمد می‌کند، رصد کنید. البته تعداد آن‌ها آنقدر زیاد است که با یک نگاه به صفحه مونیتور دچار سرگیجه می‌شوید و باید برای ردیابی یک کشتی به خصوص از گزینه زوم (بزرگنمایی) استفاده کنید. حتی می‌توانید اطلاعات بسیار دقیق ازجمله ظرفیت کشتی، تناژ، مبدا و مقصد آن و جزئیات دیگر را نیز دریافت کنید ولی برای این کار باید مشترک شوید و پول پرداخت کنید. علاوه بر آن باید خیلی هم بیکار باشید.

کتابخانه‌ای که به جای کتاب انسان دارد

هیچ می‌دانستید کتابخانه ای هست که به جای کتاب، انسان به شما امانت می‌دهد؟ البته مثل کتاب، مسئول کتابخانه روی آن مهر نمی‌زند و شما مجبور نیستید بعد از دو هفته آن را پس بدهید.
راستش را بخواهید اهداف انسان دوستانه‌ای برای این ابتکار عمل که The Human Library (انسان خانه؟) نام دارد‏، برشمرده می شود.
هر کتاب‌انسان (Human book) در این کتابخانه نماینده گروهی از افراد است که از تبعیض، نژادپرستی و آسیب‌های اجتماعی به خاطر نحوه زندگی خود، قومیت، باورها و یا معلولیت رنج می‌برند. یک کتاب‌انسان به عنوان مثال می تواند یک آدم دائم الخمر، یک فرد مسلمان، یک کارتن خواب و یا کسی باشد که دچار آزار جنسی شده است.
این کتابخانه انسانی رویدادها و همایش‌های آنلاین و حضوری برگزار می‌کند. در این همایش‌ها معمولا پرسش‌های دشوار و جنجال برانگیز مطرح شده و پاسخ‌ها شنیده می‌شود. برگزارکنندگان این همایش مردم را تشویق می‌کنند تا در مورد یک کتاب‌انسان به قول معروف تنها با دیدن جلد او در مورد محتوایش قضاوت نکنند.
این کتابخانه ۲۱ سال پیش توسط رونی ابرگل، فعال حقوق بشر و روزنامه‌نگار دانمارکی، راه‌اندازی شد. هدف او از این کار نزدیک کردن انسان‌ها به یکدیگر با استفاده از مفهوم کتابخانه بود.
او می‌گوید: «من یک تئوری داشتم که می‌توانست عملی شود. زیرا کتابخانه از معدود مکان‌هایی در جامعه است که از همه پذیرایی می‌کند، چه فقیر و چه غنی، چه کارتن خواب، چه کاخ نشین. کتابخانه یک نهاد همه شمول واقعی در عصر ما است. »
ایده ابرگل طرفداران فراوانی در سراسر جهان پیدا کرده است. کتابخانه انسانی در بیش از ۸۰ کشور جهان برنامه و همایش اجرا کرده است، در کتابخانه‌ها، در موزه‌ها، در فستیوال‌ها، در مدارس. در حال حاضر این کتاب بیش از هزار کتاب‌انسان که به ۵۰ زبان زنده دنیا صحبت می‌کنند در اختیار دارد.
شما مدت ۳۰ دقیقه این انسان‌ها را در اختیار دارید تا با آن‌ها صحبت کنید. به همین خاطر نباید نگران پس دادن کتاب به کتابخانه و یا فراموش کردن این کار باشید.

مرکب است آن که وی دارد نه گیسو

سعدی علیه الرحمه هنگامی که این بیت شعر را می‌سرود فکر نمی‌کرد زمانی طره گیسو را بتوان به مرکب چاپ تبدیل کرد:

کمند آن است که وی دارد نه گیسو

بهشت است آنکه من دیدم نه رخسار

برای کسانی که از نعمت داشتن مو برخوردارند، طره گیسوان مزایای زیبایی‌شناسانه فراوانی به همراه دارد، با این حال هر از گاهی لاجرم باید آن را کوتاه کنند و بعد فرد دیگری باید این ضایعات را به دور بریزد (معمولا سلمانی‌ها). پرسش این جاست: آیا می‌توان این موهای به دور ریخته شده را مورد استفاده مجدد قرار دارد؟
خب می‌توان از آن پوستیژ درست کرد. مو را می‌توان به شرکت‌هایی چون Lacks of love فرستاد تا با آن برای کسانی که موهایشان را بخاظر شیمی‌درمانی و بیماری‌های دیگر از دست داده‌اند، پوستیژ‌های شیک بسازد. در عین حال یک طراح صنعتی به نام مارتیجن ریگترز پروژه ای به نام رنگ مو (Color of Hair) راه‌اندازی کرده تا از موهایی که به دور ریخته شده‌اند یک ماده مفید بسازد. او از این موها برای ساخت نوعی مرکب چاپ استفاده می‌کند. مرکبی که کفپوش‌های سرامیک را تزئین می‌کند. با الهام از روش‌های سنتی ساخت سرامیک، در این فرایند از الیاف طبیعی برای خلق الگو‌های تزئینی روی انواع فلز و یا زیباسازی سطوح کف و دیوار استفاده می‌شود. با نشاندن دسته مو روی یک سطح داغ، موها کربونیزه شده و مانند نوعی مرکب عمل می‌کنند، این فرایند چیزی شبیه آنودایزه (Anodizing) یا نقش اندازی (Etching) است. ماده کراتین موجود در مو باعث این واکنش شیمیایی می‌شود.
نقش مو روی فلز و کاشی‌های سرامیک با دوام است و پاک نمی‌شود. در عین حال نوعی زیبایی کف سالن سلمانی را به خانه، دفتر و یا هر مکان دیگر می‌بخشد. ریگترز در حال حاضر می‌خواهد کاربرد این فرایند را گسترش دهد و به جای مو از مواد دیگری چون پشم، کشمیر و فلس ماهی استفاده ‌کند. فلس ماهی؟ راستش را بخواهید مو و پشم حیوانات خانگی مواد خوبی برای کاربردهای فراوان می‌توانند باشند.

نویسنده می‌گوید پاشو!

این هم یک ایده جالب، گو این‌که پس از مدتی می‌تواند آزاردهنده باشد. در حالی‌که تمام ابزار و تجهیزات خانگی شما از تلفن گرفته تا رایانه و تلویزیون می‌تواند راز «ساعت چنده؟» را حل کند یک ساعت جدید به بازار آمده که باید کاری بیشتر از تنها اعلام کردن وقت انجام دهد تا بتواند وجود و پیدایش خود را توجیه کند. به تازگی وسیله جدیدی به نام ساعت نویسنده (Author Clock) به بازار عرضه شده که به جای عقربه و شماره فرازهایی از کتاب‌های نویسندگان بزرگ را برای اعلان وقت به نمایش می‌گذارد.
این ساعت جدید از پلاستیک بازیافتی ABS و قاب آن نیز از چوب درخت بلوط ساخته شده است.
یک صفحه نمایش که از کاغذ الکترونیک ساخته شده و هر دقیقه متن روی آن عوض می‌شود‏، جملاتی از کتاب‌های نویسندگان معروف را که در آن یک ساعت و وقت مشخص نیز گنجانده شده به نمایش می‌گذارد. بیش از دوهزار بازگویه (نقل و قول) از نویسندگان معروف در حافظه این دستگاه ذخیره شده است که به طور پیوسته و تک‌تک روی مونیتور دستگاه به نمایش در می‌آید. به عنوان مثال جمله آغازین کتاب ۱۹۸۴ نوشته جورج اورول: «در یک روز روشن سرد ماه آوریل ساعت‌ها، ۱۳ را نشان می‌دادند.» و یا پاراگرافی از کتاب دور دنیا در هشتاد روز نوشته ژول ورن : « ساعت ۱۸ دقیقه به نه عددی را نشان می‌داد. بازیکتان ورق‌هایشان را در دست گرفته بودند ولی نمی‌توانستند چشم از ساعت بردارند.»
قیمت این ساعت عجیب و غریب ۱۲۰ دلار برای مدل کوچک و ۲۳۰ دلار برای مدل بزرگتر است.

کمی هم تاریخ

۸ نوامبر
۱۶۷۴: شاعر و فیلسوف انگلیسی، جان میلتون درگذشت
۱۸۴۷: رمان نویس ایرلندی و خالق شخصیت دراکولا، برام استوکر در گذشت

۹ نوامبر
۱۸۱۸: نویسنده و نمایشنامه نویس روسی، ایوان تورگینف متولد شد.
۱۹۵۳: شاعر و نویسنده ولزی، دیلان توماس در گذشت
۱۹۶۷: اولین شماره نشریه معروف رولینگ استون منتشر شد.

۱۰ نوامبر
۱۹۸۳: شرکت مایکروسافت نسخه ۰.۱ ویندوز را عرضه کرد.

۱۱ نوامبر
۱۶۷۵: گاتفرید لایبنیز برای اولین جبر انتگرال را برای محاسبه مساحت نمودار به نمایش گذاشت.
۱۸۲۱: رمان نویس، قصه گو، مقاله‌نویس و فیلسوف روسی فیودور داستایفسکی متولد شد.
۱۸۵۵: فیلسوف، نویسنده و شاعر دانمارکی، سورن کی‌یر کگور متولد شد.

۱۲ نوامبر
۱۹۹۰: تیم برنرزلی اولین پیشنهاد رسمی خود را برای ساخت شبکه جهانی اینترنت منتشر کرد.

۱۳ نوامبر
۱۸۵۰: رمان نویس، شاعر و مقاله نویسنده اسکاتلندی، رابرت لویی استیونسن متولد شد.

۱۴ نوامبر:
۱۸۴۰: نقاش فرانسوی، کلود مونه متولد شد.
۱۸۵۱: کتاب مویی دیک، نوشته هرمان ملویل در آمریکا منتشر می‌شود.

۱۵ نوامبر
۱۹۷۱: شرکت اینتل برای اولین بار ریزپردازنده ای تک تراشه (Signal – chip) را به نام ۴۰۰۴ به بازار عرضه کرد.

۱۶ نوامبر
۱۹۳۸: ماده مخدر و روانگردان LSD برای اولین بار توسط آلبرت هافمان عرضه شد.

۱۷ نوامبر
۲۰۱۹: اولین مورد بیماری کووید ۱۹ در یک مرد ۵۵ ساله چینی در منطقه ووهان چین دیده شد.

۱۸ نوامبر
۱۹۲۲: نویسنده و منتقد فرانسوی، مارسل پروست، درگذشت.

۱۹ نوامبر
اثر معروف نقاش هلندی، ونسان ون گوگ با نام پرتره هنرمند بدون ریش در مزایده به مبلغ ۷۱.۵ میلیون دلار به فروش رسید.

۲۰ نوامبر
۱۹۱۰: نویسنده و نمایشنامه نویس روسی، لئو تولستوی درگذشت.

۲۷ نوامبر
۱۹۶۴: تاریخ نگار، نمایشنامه نویس و فیلسوف فرانسوی، ولتر متولد شد.
۱۸۷۷: توماس ادیسون خبر اختراع فونوگراف، دستگاهی که صدا را ضبط و پخش می‌کرد، اعلام کرد.

ارسال نظرات

پیامتان راوارد نمایدد
لطفا نامتان را اینجا وارد نمایید