وب‌گردی

0
613

چاپ، هنر، گرافیک و مطبوعات

گروه ترجمه دسترسی رایگان به تصاویر هنری
موزه گوگنهایم

موزه معروف گوگنهایم در نیویورک به تازگی بیش از ۲۰۰ کاتالوگ از آثار هنرمندان معروف را که در آرشیو موزه نگهداری می شود، به طور رایگان در اختیار عموم قرار داده است. علاقمندان می توانند از طریق وب سایت این موزه این کاتالوگ ها ی ارزشمند را بارگیری (Download) کنند. این کاتالوگ¬ها (کتاب ها) طی ۲۰ سال از سال ۱۹۳۶، زمانی که موزه به ساختمان معروف فعلی خود -که توسط معمار معروف فرانک لوید رایت طراحی شده است- نقل مکان کرد، گردآوری شده است. این کتاب ها شامل تصاویر با کیفت آثار هنرمندانی چون ونسان ون گوک، پاپلوپیکاسو، واسیلی کاندینسکی ، گوستاو کلیمت می شوند. در این کتاب ها آثار یک یا چند هنرمند را که همزمان در موزه به نمایش درآمده بود، به نمایش می گزارند.
این آرشیو قابلیت جستجو نیز دارد. محتوای آرشیو را می توان در فرمت های مختلف از جمله پی دی اف یا کیندل بارگیری کرد. برای این کار باید ابتدا در سایت موزه ثبت نام کنید ولی قبل از آن می توانید صفحات آرشیو را بدون نیاز به لاگ این، مرور کنید. قابلیت زوم کردن برای خواندن متن و جزئیات تصاویر نبز از مزایای آن است.
موزه گوگنهایم می گوید دلیل این دست و دلبازی، بحران کرونا است. از این طریق مسئولان موزه می خواهند دین خود را در حالی که بسیاری هنوز در قرنطینه به سر می برند، به مردم ادا کنند.

قربانیان کرونا در صفحه اول روزنامه نیویورک تایمز

روزنامه نیویورک تایمز در صفحه اول نسخه روز ۲۳ مه خود برای جلب توجه همه به بحران کرونا و فاجعه انسانی ناشی از آن اسامی هزار نفر از قربانیان این ویروس را چاپ کرد. در روز یک شنبه که معمولاً صفحه اول روزنامه مملو از عکس، گرافیک و اخبار متنوع است خوانندگان نیویورک تایمز تنها با فهرستی سیاه و سفید از نام و نام خانوادگی مواجه شده اند، کسانی که جان خود را به خاطر ویروس کرونا از دست داده اند. در حال حاضر آمار کشته شدگان کرونا در آمریکا به صد هزار نفر بالغ می شود. و تحریریه نیویورک برای اینکه این نقطه عطف را به سبکی ژورنالیستی به نمایش بگذارد تصمیم گرفت فهرستی از اسامی برخی از قربانیان را منتشر کند.
سیمون لاندون معاون سردبیر میز گرافیک نشریه می خواست گستردگی و گوناگونی افرادی را که جانشان را از دست داده اند، به نمایش بگذارد. بخش های مختلف نشریه چند ماه است به صورت انبوه و گسترده اخبار و وقایع مربوط به کرونا را پوشش می دهند ولی لاندون و همکارانش متوجه شده اند که مردم دیگر به نوعی از این اخبار خسته شده اند و باید رویکرد متفاوتی نسبت به این نقطه عطف و رقم ۱۰۰ برگزیند.
او می گوید: «ما می دانستیم که به این نقطه عطف نزدیک می شویم. ما می دانستیم که باید راهی برای به نمایش گذاشتن این عدد وجود داشته باشد.»
لاندون در ادامه می گوید: «قرار دادن ۱۰۰ هزار نقطه و یا خط روی صفحه نمی تواند چیز زیادی در مورد این افراد، زندگی آنها، و اهمیتی که برای کشور داشته اند بگوید.»
به همین خاطر لاندن تصمیم گرفت علاوه بر انتشار نام آنها، بخش های از آگهی های تسلیت را که برای این افراد در روزنامه و نشریات گوناگون منتشر شده بود، انتخاب کرده و چاپ کند.
آلن دلاکریر، پژوهشگر، منابع مختلف آنلاین را برای تسلیت نامه ها و اخبار مربوط به درگذشتگان کووید ۱۹ مرور کرد. او فهرستی از هزار اسم از صدها روزنامه انتخاب کرد. یک تیم تحریریه از اتاق خبر و چهار فارغ التحصیل رشته روزنامه نگاری دیگر آن ها را خواندند و عبارات مناسب که ویژگی منحصر به فرد قربانیان را به نمایش می گذاشت. انتخاب کردند:
«الن لوند، ۸۱ ساله، واشنگتن، راننده با گوش هایی حیرت انگیز …»
«ترسا الوی، ۶۳ ساله، نیواورلنان، مشهور به خاطر کسب و کار موفق لباس های زیر زنانه …»
«فلورنسیو آلمازو موران، ۶۵ ساله، نیویورک، ارتش یک نفره …»
«کوبی آدولف، ۴۴ ساله، شیکاگو، کارآفرین و ماجراجو …»
خانم لاندون نتیجه این کار ژورنالستی را به یک قالی تشبیه کرده که هرگز به تنهایی نمی توانست ببافد.
برای صفحه اول چندین ایده مورد بحث قرار گرفت. برخی معتقد بودند عکس های قربانان منتشر شود ولی در نهایت تصمیم گرفته شد اسامی منتشر شود زیرا تأثیر دراماتیک بیشتری می¬گذاشت. این طراحی به نوعی روزنامه های یک سده گذشته را تداعی می کند. برای سال ها، پس از آنکه روزنامه تایمز در سال ۱۸۵۱ منتشر شد، از تیترهای بزرگ به صورتی که امروزه متداول است استفاده نمی شد.

طراحی که بدترین لوگوهای جهان را اصلاح کرد

یک لوگو می تواند باعث موفقیت و یا شکست یک برند شود. کافی است به لوگو برندهای موفق از جمله اپل و نایک نگاه کنید، تنوع در آن ها موج می زند در عین حال بسیار ساده هم هستند.
البته این لوگوها منحصر به فرد هستند و از قوانین حاکم بر طراحی لوگو پیروی نمی کنند.
امانوئل آپراته طراح گرافیک معروف ایتالیایی به خوبی می د¬انست برخی از این لوگوها تا چه اندازه بد و غیرقابل تحمل هستند. از پیام مبهم گرفته تا بیوگرافی اشتباه تا طرح هایی که به هیچ وجه نمی توان انها را اصلاح کرد همه و همه مشکلاتی بودند که آبراته در طول سابقه حرفه ای خود مجبور بوده با آنها روبه رو شود. به تازگی او پروژه ای به نام “طراحی مجدد بدترین لوگوهای جهان” را به انجام رسانده است. امانوئل لوگوهایی را برای این کار انتخاب کرد. لوگوهایی که به عقیده او پیام اشتباهی به مخاطبان منتقل کرده و از زیبایی و سلیقه نیز هیچ بهره ای نبرده بودند.

انستیتو مطالعات شرق شناسی (Instituto de Estudos Orientais)
لوگو اصلی

لوگو اصلاح شده

این یکی از نمونه های بارز لوگویی است که پیام مبهم به مخاطب انتقال می کند. آبراته با حفظ مفهوم اصلی لوگو روی فضاهای خالی و شکل بنا کار کرد.
داروخانه کودا وارا (Kudawara Pharmacy)
لوگوی اصلی

لوگوی اصلاح شده

آبراته معتقد بود این لوگو مشکلات فراوانی دارد که انتخاب نامناسب تایپوگرافی یکی از آن ها است. استفاده نامناسب از اشکال نیز مورد دیگری بود که باید اصلاح می شد.
محصولات جلوگیری از آتش سوزی Fire Prevention Products
لوگوی اصلی

لوگوی اصلاح شده

پیامی که لوگوی اصلی منتقل می کرد این بود که جایی آتش گرفته است به همین خاطر به هیچ وجه حس ایمنی به مخاطب منتقل نمی شد.
همین امر باعث شد تا آبراته تصمیم بگیرد طرح را به طور کلی تغییر دهد.

آشپزی مادر (Mama’s Baking)
طرح اصلی

طرح اصلاح شده

 

در این لوگو آبراته مفهوم وایده جدیدی ارایه کرده است. این ایده از شخصیت مادر که با شیفتگی و علاقه آشپزی می کند الهام گرفته شده است.
دکترهای کامپیوتر(The Computer Doctors)
طرح اصلی

طرح اصلاح شده

 

آبراته معتقد بود این طرح آنقدر بد است که هیچ کاری برای نجات آن نمی توان انجام داد. به همین خاطر او یک طرح جدید که آمیزه ای از جهان فناوری و بهداشت است عرضه کرد.
کلینیک دندانپزشکی سان مارسلینو (Clinical Dental San Marcelino)

لوگوی اصلی

لوگوی اصلاح شده

“دندانپزشک یا اغواگر” این پیامی بود که لوگوی اصلی انتقال می داد. آبراته می گوید: «آین لوگو آنقدر
نامفهوم و مبهم بود که من یک راه حل آسانتر و ساده تر ارایه کردم.» بعد دو حرف C و D را به شکل یک چهره خندان به نمایش گذاشت.
دفتر بازرگانی دولتی OGC (Office of Government Commerce)
لوگوی اصلی

لوگوی اصلاح شده

 

در وحله اول به نظر نمی رسید که لوگو مشکل خاصی داشته باشد ولی با چرخاندن لوگو تصویر ناخوشایندی به چشم می خورد، به ویژه برای یک نهاد دولتی. به همین خاطر آبراته لوگو را اصلاح کرد و به آن جلوه¬ای مدرن بخشید.
مکان امن (Safe Place)
لوگوی اصلی

لوگوی اصلاح شده

در این لوگو عناصر زیادی استفاده شده بود، یک شکل، درون یک شکل دیگر درون یک شکل دیگر. آبراته عناصر زاید لوگو را حذف کرد و نتیحه یک لوگوی ساده و معنا رسان بود.
مرکز پزشکی کودکان آرلینگتون Arlington pediatric Centre
لوگوی اصلی

لوگوی اصلاح شده

لوگوی جدید از همان مفهوم و ایده لوگوی قبلی استفاده می کند ولی شکل ها دوستانه و گرم هستند. تایپوگرافی نیز مدرن تر شده است .

ماسک ضد ویروس


شرکت سوئیسی Livinguard روشی ابداع کرده که با استفاده از آن ضریب ایمنی ماسک ها افزایش پیدا می کند.
پارچه های که تحت فرایند منحصر به فرد لیونیگ گارد قرار می گیرند قادرند انواع پاتوژن ها را در صورت تماس از بین ببرند. ویروس کرونا نیز در تماس با چنین ماسکی از بین میرود. این نوع ماسک ها را می توان بارها شست و استفاده کرد.

حالا حتما باید بریم رستوران!؟

یک شرکت طراحی در فرانسه برای این که مشتریان رستوران ها بدون واهمه از ویروس کرونا و یا حفظ پروتکل های بهداشتی بتوانند غذا بخورند طراحی ویژه ای پیشنهاد کرده است که در عکس می بینید.
نام این طراحی Play – Eat است و در این طراحی سعی شده فاصله افراد سر یک میز غذا با یکدیگر حفظ شده و در عین حال بتوانند با همدیگر صحبت کنند و از مصاحبت با یک دیگر لذت ببرند. گو این که تصور نمی کنیم از غذا خوردن بتوان لذت برد.
هر چیزی که خوب پایان می یابد. … ، شاید هم نه.
ویروس کرونا معروف و غیرمعروف نمی شناسد: تئاتر جهانی شکسپیر (Shakespeare’s Globe Theatre) در لندن در آستانه ورشکستگی است و از مردم خواسته تا به این تئاتر کمک های مالی کنند تا بتواند با تأثیر خانمان سوز ویروس کرونا مقابله کند.
این تئاتر از ۲۰ ماه مارس تعطیل شد و مسئولان تئاتر به نمایندگان مجلس انگلیس هشدار دادند که وضعیت مالی آنها بسیار آسیب پذیر است و اگر چاره ای اندیشیده نشود مجبور می شوند در تئاتر را برای همیشه ببندند. این تئاتر برای سرپا ماندن دست کم به ۵ میلیون پوند انگلیس پول نیاز دارد. اگر شما به شکسپیر علاقه دارید و وضعیت مالی خوبی هم دارید بد نیست کمکی به آنها بکنید.

 

ارسال نظرات

پیامتان راوارد نمایدد
لطفا نامتان را اینجا وارد نمایید