۱۰ سبک طراحی بسته بندی خیره کننده و محبوب ۲۰۲۱

0
2024

منبع: ۹۹designs.com
ترجمه از: بیتا توفیقیان

وقتی به طراحی بسته بندی های ترند شده و پر طرفدار در سال ۲۰۲۱ نگاه می اندازیم، می بینیم که هرکدام از آن‌ها ظاهر متفاوت و منحصر به فرد خودش را دارد؛ طراحی بسته بندی ساده در کنار طراحی گرافیک پیچیده با مرکب های براق و چشمگیر. اما همه آن‌ها با همه تفاوت هایشان، یک چیز مشترک دارند و آن هم این است که از طراحی های تجاری بسته بندی دور شده اند و رنگ و بوی هنری به خود گرفته اند.
در سال اخیر با شیوع کرونا، تعطیلی و قرنطینه های دوره ای، همه مان متوجه شدیم که اهمیت تجارت الکترونیک و خرید آنلاین چقدر برایمان اهمیت دارد. با خرید آنلاین، تجربه ی قدم گذاشتن، لمس محصولات و بررسی و انتخاب از نزدیک آن‌ها را از دست می دهیم، چیزی که حتی بهترین وب سایت های خرید آنلاین هم نمی توانند جای آن را بگیرند. اما در همین زمان تولیدکنندگان و طراحان بسته بندی سعی می کنند محصولات خود را به گونه ای طراحی و تولید کنند که با ظاهر دلفریب خود، تا حد ممکن ملال را از مصرف کنندگان دور کند. البته هدف این نیست که این اقدام، جای خرید فیزیکی محصولات را بگیرد، بلکه همه این ها فقط برای احترام به خواست و سلیقه مصرف کنندگان انجام می شود. در ادامه به محبوب ترین ترندهای بسته بندی در سال ۲۰۲۱ می پردازیم.

۱. الگوهای گرافیکی ریز که محتوای بسته بندی را معرفی می کنند

الگوها و ظرافت های ریز روی بسته بندی، همیشه فقط جنبه تزیینی ندارند، بلکه می توانند به مخاطب نشان دهند که بسته‌بندی برای چه محصولی طراحی شده. سال ۲۰۲۱، سالی است که انتظار می رود حجم زیادی از بسته بندی ها، از این الگوهای ظریف و زیبا در طراحی خود بهره ببرند و همه هم با یک هدف: اینکه به شما بگویند که در داخل بسته بندی چیست.
این الگوهای ظریف گرافیکی معمولا به شکل انتزاعی و ساده هستند که با جلوه ای فانتزی و هنری، به مصرف کننده نشان می دهند که داخل این بسته بندی چه محصولی قرار دارد. مثلا به جای استفاده از عکس واقعی چیپس تورتیلا، ممکن است بسته بندی ای ببینید که با الگوهای ظریف گرافیکی، چیپس های تورتیلا را به شکل آبستره بر روی بسته‌بندی انداخته است.
پس سال ۲۰۲۱، سال طراحی های گرافیکی ظریف و زیبا بر روی بسته بندی‌ها است؛ یک مورد از این طراحی ها را می‌توان بر روی بسته بندی پاپ کورن شرکت Gstar دید که با جلوه ی بصری بسیار چشم نواز، بدون شلوغی بیش از اندازه مشتری را به خود فرامی خواند.

۲. تجربه محصولات به سبک قدیمی با طراحی vintage

بسته بندی هایی که از جلوه های قدیمی و vintage استفاده می کنند، چند سالی است که به ترند جهانی تبدیل شده اند. اما در سال ۲۰۲۱ این موضوع کمی رنگ و بوی متفاوت تری به خود می گیرد. امسال بسته بندی های سبک vintage به شکلی هستند که در آن‌ها نه فقط گرافیک، بلکه تمام المان های بسته بندی به گونه ای انتخاب می شوند که حسی کاملا قدیمی به مشتری به دست بدهند. موقع باز کردن این نوع بسته بندی، فکر می کنید که به گذشته سفر کرده اید.
سال ۲۰۲۱ سالی است که به مقدار زیادی از بسته بندی هایی از محصولات مختلف برمی خورید که وقتی آن‌ها را در دست می گیرید، احساس می کنید همان محصولی را در دست گرفته اید که مادربزرگ تان ۵۰ سال پیش در دست می گرفت و به این شکل یاد خاطرات گذشته برای‌تان زنده می شود. این قدیمی سازی بسته بندی، نه فقط در طراحی گرافیک آن، بلکه در لوگو، لیبل، جنس بسته بندی و تمام عناصر دیگر بسته بندی هم رعایت شده است. به عبارتی دیگر، محصول به شکلی ست که انگار کسی آن را از زمان های گذشته برای شما نگه داشته و حالا به دست‌تان رسانده است.

۳. بسته بندی های بسیار ساده با طراحی گرافیک هندسی

یکی دیگر از ترندهای بسته بندی در سال ۲۰۲۱ که با آن زیاد مواجه خواهید شد، طراحی های بسیار ساده با الگوهای گرافیکی هندسی چشمگیر است. اشکال هندسی با خطوط مشخص، زوایای تیز و رنگ های سرزنده و شارپ، چشم مخاطب را به راحتی به این بسته بندی جلب می کند. در این نوع طراحی هم مانند طراحی معرفی شده در شماره یک، بسته بندی به محتویات محصول خود اشاره می کند، اما برخلاف آن‌ها که با اشکال و طرح های هنری و فانتزی، محصول را نمایش می دادند، در این طرح همه چیز به شدت انتزاعی است. شاید گمان کنید که این کار زیادی ساده باشد، ولی همین روش برای تاثیرگذاری عمیق برند و ماندگاری محصول در ذهن مصرف کننده، بسیار تاثیرگذار است.

۴. بسته بندی در لباسی از هنرهای زیبا

در سال ۲۰۲۱، منتظر حجم زیادی از بسته بندی هایی باشید که خود به تنهایی، یک اثر هنری هستند. این بسته بندی معمولا در بسته بندی نهایی محصولات که مستقیم به دست مشتری می رسد، استفاده می شود (نه بسته بندی ای که به دست خرده فروشان می رسد). در طراحی این بسته بندی، از نقاشی ها و بافت های هنری معروف و زیبا استفاده می شود که یا به تنهایی و یا در ترکیب با هم، در مرکز بصری بسته بندی قرار می‌گیرند. هدف از این کار این است که فاصله ی میان طراحی بسته بندی و طراحی های هنرهای زیبا برداشته شود. شعار این نوع بسته بندی این است که: “هرچیزی، حتی اگر فقط یک بطری ساده ی نوشیدنی باشد که در آخر قرار است بازیافت شود، می‌تواند زیبا و منحصر به فرد باشد.”
اگرچه بعضی از طراحان بسته بندی دوست دارند از طرح های شاخص و معروف در طراحی خود استفاده کنند، اما اکثریت این طراحی ها از طرح ها و بافت های نرم و سیال و رندوم طراحی می شوند که هرکدام با دیگری متفاوت است.

۵. طراحی از قطعات فنی و آناتومی موجودات

تا اینجای کار شما هم احساس کردید که طراحی های امسال، بیشتر از آنکه فقط جلوه های بصری تجاری باشند، طراحی های ظریف هنری هستند؟ درکنار اشکال هندسی و بافت های نرم و سیال، به انواع بسته بندی هایی برمی خورید که بر روی آن‌ها می‌توانید نقشه مهندسی یک قطعه خاص یا آناتومی یک جانور خاص را ببینید. این ترند شاید به این خاطر پدید آمده باشد که تغییرات ناگهانی سال ۲۰۲۰ را به همه ما یادآور شد که گام های زندگی مان را آهسته تر برداریم و ارزش زندگی، زمین و تمام موجودات آن را بهتر متوجه شویم. و یا شاید هم فقط واکنشی به سلطنت چند ساله طراحی های ساده و مینیمال بر طراحی بسته بندی باشد. در هر صورت منتظر طراحی ها و نقشه های پرجزئیات که انگار برای یک نشریه ی علمی تحقیقاتی رسم شده اند، باشید.

۶. همنشینی رنگ های مختلف در کنار هم

استفاده از رنگ های مختلف و متضاد در کنار هم، پدیده ی تازه ای نیست، اما استفاده از آن‌ها برای ایجاد طرح های لکه ای، ذرات گرد و یا طرح های مارپیچ چطور؟ چیزی که این ترند را از آنچه سال های گذشته در این گونه طرح ها وجود داشت متمایز می کند، این است که امسال این رنگ ها دارای بافت های متفاوت، رنگ های بسیار خاص و متفاوت در تناژ و سنگینی بصری رنگ ها باهم است. به عبارت دیگر، این رنگ ها به شکل تک بعدی و ساده و با مرزهای مشخصی در کنار هم قرار نمی گیرند، بلکه ناموزون، غیریکنواخت، دارای ذرات گرد و در کل به شکل یک کلاژ ناهماهنگ و نامتقارن طراحی می شوند که در عین بی نظمی، بسیار دلربا و چشم نواز است. در این نوع طرح ها، طراح سعی می کند از پالت های رنگی کاملا اتفاقی و اشکال موج‌دار یا مارپیچ استفاده کند که احساس طبیعی و واقعی بودن به مخاطب منتقل می کنند.

۷. اسم محصول در جلو و مرکز طراحی بسته بندی

امسال بعضی از طراحان سعی می کنند به جای قرار دادن یک لگو یا طرح گرافیکی در مرکز طراحی، از نام خود محصول به عنوان اصلی‌ترین و مورد توجه ترین المان طراحی استفاده کنند. با قرار دادن اسم محصول در جلو و مرکز دید مخاطب که هرکدام به یک فونت و طراحی متفاوت نوشته شده، طراحی بسته بندی بسیار خلاقانه و شبیه به یک اثر هنری می شود.
در این نوع طراحی بسته بندی، نام محصول یا نوع آن در حجم المان های گرافیکی روی بسته بندی، گم نمی شود و به همین خاطر، این سبک طراحی برای آن دسته از برندها یا کسب و کارهایی که می خواهند در بین مصرف کنندگان بیشتر شناخته شوند، اهمیت زیادی دارد. در این نوع طراحی، مهم ترین ویژگی موفقیت طراحی، نوع تایپوگرافی مورد انتخاب طراح است که در زیبایی بصری کل بسته بندی بسیار مهم است. بقیه ی المانی هایی که در طرح وجود دارند، فقط برای جلوه دادن بیشتر به تایپوگرافی به محصول اضافه می شوند.

۸. گرافیک با تقارن کامل

یکی از چیزهای موارد رایج در میان ترندهای هرسال این است که ممکن است بعضی از آن‌ها، با بعضی دیگر کاملا متضاد باشند. این اتفاق تقریبا هرسال می افتد، ترندهای بسته بندی سال ۲۰۲۱ هم از این قاعده مستثنا نیستند؛ با این که بعضی از طراحی های امسال، بر پایه اشکال ناموزون و ناهموار طراحی می شوند، در بعضی دیگر از آن‌ها تقارن تصاویر و گرافیک کاملا رعایت می شود. نظم و طراحی موزون در این نوع بسته بندی، به مخاطب نوعی احساس آرامش، کمال و اعتماد به محصول می دهد.

۹. روایت و شخصیت پردازی در طراحی بسته بندی

روایت، یکی از مهم‌ترین و تاثیرگذارترین استراتژی های هر برندی محسوب می شود، در طول سال ۲۰۲۱، خواهید دید که بسیاری از برندها داستان برند خود را بر روی بسته بندی محصولات خود تعریف می کنند. سال ۲۰۲۱ سالی است که از بسیاری از شخصیت هایی که از برندهای مختلف دیده ایم و شناخته‌ایم، داستان های تازه ای می شنویم، و نکته جالب این جاست که این شخصیت ها دیگر فقط به شکل نمادهایی ثابت بر روی بسته بندی ظاهر نمی شوند، بلکه آن‌ها را در صحنه های مختلف و مثلا مشغول به کارهای مختلف خواهیم دید. پس از این به بعد، به جای اینکه برای خواندن داستان یک برند، مجبور باشیم به وب سایت آن مراجعه کنیم، می‌توانیم آن را به راحتی بر روی بسته بندی محصولات، آن هم نه به شکل نوشتاری، بلکه به شکل یک داستان فانتزی و شبیه به کمیک بوک و قصه های کارتونی ببینیم. یکی از بهترین مثال ها برای این نوع طراحی بسته بندی، یک یطری ماءالشعیر است که در آن یک هولوی غول آسا، به یک شهر حمله کرده است.

۱۰ . طراحی بسته بندی تک رنگ

درکنار بسته بندی های پر جزئیات که شبیه به یک کمیک بوک طراحی شده اند، بسته بندی هایی هم هستند که به شکل تک رنگ طراحی می شوند. این نوع بسته بندی ها اگرچه نسبت به انواع دیگر از المان های کمتری استفاده می کنند، اما تاثیرگذاری آن‌ها کمتر از بقیه ی انواع طراحی نیست. در سال ۲۰۲۱ با بسته بندی هایی رو به رو می شوید که در آن‌ها تمام بار آگاهی رسانی و تاثیر گذاری برند را بر دوش یک رنگ گذاشته اند. ویژگی مشترک این بسته بندی های این است که در تمام آن‌ها از رنگ های بسیار سرزنده و شاد استفاده می شود. این نوع طراحی، پرسرو صدا، مدعی و معمولا جزو اولین بسته بندی هایی است که در قفسه فروشگاه، چشم مخاطب را به خود جلب می کند.

ارسال نظرات

پیامتان راوارد نمایدد
لطفا نامتان را اینجا وارد نمایید