۷ نکته کلیدی در طراحی بسته‌های دارویی و بهداشتی

0
525

 

تحقیق و ترجمه از: حسین یار احمدی

وقتی به طراحی برای صنایع دارویی و بخش سلامت می‌رسیم پیش از شروع کار باید موارد مهمی را مد نظر قرار دهیم. چه شما بخواهید کارتان را به یک آژانس طراحی یا یک طراح گرافیک سفارش دهید، باید مراقب باشید چند مورد مشخصی از قلم نیافتد. در نظر نگرفتن هر کدام از این گزینه‌ها به معنی کاهش فروش ، گیج شدن مصرف کننده و خریدار و درحالت‌های بدتر، باعث شکست خوردن محصول شما در بازار می‌شود.
دستور العمل‌های مشخصی هست که مسئولیت‌های طراح گرافیک را تعیین می‌کند، در عین حال این سختگیری‌ها احتمال رسیدن به یک طراحی سطح بالا برای محصول شما را بیشتر می‌کند. در این جا هفت تا از مهم ترین مواردی را که در کسب و کار شما در مرحله طراحی گرافیک اهمیت دارند، راتوضیح می‌دهیم.

طراحی برای بیمار
محصول را در ذهنتان به مشتری تحویل دهید. شما به لیبل‌های با کیفیتی نیاز دارید که نشان دهد محصولتان چقدر خوب است و اعتماد مشتریان را بیشتر جلب کند. اطلاعات همیشه باید روشن بوده و فواید محصول را نشان دهند. سازمان‌های دولتی هم از شما می‌خواهند که اطلاعاتی را روی بسته دارو درج کنید. به همین دلایل ، شما باید آنقدر خلاق باشید که مشتریان بدون این‌که با طراحی شما دچار چالش شوند، به آسانی بفهمند که داروی شما دقیقا برای چه کاری است.

طراحی بر اساس بسته‌بندی
برای شیشه‌ها و قوطی‌های دارو لیبل‌های چندلایه (smooth peel labels) ابزار خوبی هستند که هم با مصرف کننده ارتباط برقرار می‌کنند، هم اطلاعات محصول را به او می‌دهند و در عین حال نهایت کارآیی را در برندینگ شما دارند. برای بسته‌بندی‌ها و قوطی‌ها ، لیبل‌های با اطلاعات زیاد (extended content labels ) و لیبل‌های دفترچه ای (booklet labels) به شما کمک می‌کنند که حجم اطلاعات زیادی را روی محصول به مصرف کننده برسانید.

برندینگ محتاطانه
یکی از بدترین سناریوها رد شدن محصول شما بخاطر بسته‌بندی یا طراحی لیبل است . در صنایع دارویی، تمامی لیبل‌ها و بسته‌ها باید با الزامات قانونی محلی و با دستور العمل‌های مرتبط با مسائل امنیتی کامل هم منطبق باشند . این موارد شامل مسائل قانونی و کدهای ملی کشورها است.
به دلیل فرآیند قانونمندی که وجود دارد ، تمامی طرح‌ها باید دستور العمل‌های مورد نظر را به دقت پوشش دهند. با بالا رفتن حجم قوانین ، طراحان باید خود را به روز کنند. طراحان گرافیک باید خط مشی‌های سفت وسخت در طراحی محصولات دارویی را به خوبی بیاموزند و در عین حال مراقب منافع مشتری و مشتریان او نیز باشند.

زبان چندگانه
اگر برای فروش بین المللی برنامه ریزی می‌کنید، باید اطلاعات لازم را به چند زبان مختلف روی لیبل‌تان بگنجانید. برای فهمیدن این مساله باید تحقیق کنید و ببینید که بیماران هدف محصول شما به چه زبان‌هایی صحبت می‌کنند. این مساله نه تنها سلامت و ایمنی بیماران را افزایش می‌دهد بلکه باعث می‌شود موارد قانونی مختص کشورهای مد نظر را نیز در لیبل‌تان بگنجانید ، وقتی حجم مطالب شما زیاد می‌شود ، باید دنبال انواع مختلف و دیگری از لیبل‌ها باشید.
لیبل‌های دفترچه ای (booklet labels): برای فشرده کردن حجم زیادی از اطلاعات و قرار گرفتن در حجم یک لیبل استفاده می‌شوند. لیبل‌های دفترچه ای می‌توانند متون خیلی بلندی را که ممکن است شامل تعداد صفحات زیادی شوند در خود جای دهند . این نوع اطلاعات به صورت جدای از لیبل شما چاپ می‌شوند و بعدا به آن اضافه می‌شوند .
لیبل‌های لایه دار (smooth peel labels): این نوع لیبل دور انواع مختلف قوطی‌ها و بطری‌ها برای افزایش فضای لیبل پیچیده می‌شوند. می‌توان درحالی که هنوز روی محصول چسبیده اند آنها را باز کرده و مطالعه کرد و دوباره آنها را چسباند.

میان رشته ای
طراحی برای محصولات دارویی و بهداشتی همیشه در این صنعت موضوع مهمی بوده است. نیاز است که اطلاعات فورا در دسترس باشد ، مخصوصا در مورد داروها. بیماران باید نحوه مصرف ، عوارض جانبی و فواید یک محصول را بدانند . این اطلاعات می‌توانند در قالب لیبل‌ها ، دفترچه‌ها، بروشورها ، بسته‌بندی و موارد دیگر باشد. تکنولوژی در اختیار ماست به این معنی که مشتریان بالقوه می‌توانند خیلی سریع‌تر از قبل از این موارد مطلع شوند. چه آنها به دنبال یک محصول مشخص باشند یا دنبال چیزی باشند که در یک وضعیت ویژه به آنها کمک کند ، اطلاعات باید به راحتی در دسترس آنها باشد. وب سایت شما و هر محتوای دیجیتال دیگری که دارید باید برای محصول شما بهینه و به روز شده باشد.

طراحی لوگو
مشتریان با لوگوها ارتباط برقرار می‌کنند ، آنها برند شما و ارزش‌های اصلی شما را به نشانه‌ها تبدیل می‌کنند . در صنعت دارویی ، متداول است که با رنگ‌هایی که ارتباطی عاطفی و همدلانه ایجاد می‌کنند، ، روبرو شوند. مشتریانی که محصولات دارویی را خریداری می‌کنند معمولا خیلی خوشحال نیستند و شاید در موقعیتی شکننده باشند. در نتیجه ، یک لوگوی خوب باید احساس آرامش و راحتی را برای مخاطب به همراه بیاورد.

لوگوهای صنایع بهداشتی باید تمیزی ، سادگی و اعتماد را برای مخاطب تداعی کنند. لوگوها نباید از اشکال پیچیده درست شده باشند، طراحی حروف آنها باید بارز و قوی بوده و حاوی نام شرکت صاحب لوگو باشد. بیمار توان پریشانی یا استرس به خاطر نگاه کردن به لوگوی پیچیده شما را ندارد.

نیازهای قفسه
هنگامی که موضوع به قفسه‌های فروشگاهی و داروخانه می‌رسد ، طراحی بسته‌بندی فرصتی برای ارتباط با مشتری است . گوئیدو اشمیت Guido Schmitz رئیس بخش بسته‌بندی و نوآوری شرکت داروسازی بایر می‌گوید: ” در بسته‌بندی‌هایی با طراحی پیشرفته و خوب ، گام اول این است که بدانیم مشتری ما کیست” تیم بسته‌بندی باید متریال‌هایی مانند بلیسترها ، کیسه‌ها و کارتن‌ها را به خوبی بشناسد. به علاوه ، جایگاه محصول ، بازاریابی ، ویژگی‌های محصول ، کجا و چگونه محصول به فروش می‌رسد و اطلاعات جمعیتی مشتری را نیز باید به خوبی بداند.
طراحی بسته‌ها برای انطباق با شرایط فروش نباید به شرایط بصری محدود شود بلکه باید اهدافی را هم دنبال کند. برای مثال رنگ‌های شرکت Aleve آبی و سفید هستند . هرچند که درب قوطی‌های آنها برای بیماران درگیر آرتروز قرمز است. این مساله برای مخاطبان عادی به راحتی قابل تشخیص است . درهای قرمز رنگ به این معنی هستند که برای باز کردن خیلی سخت نیستند و فرآیند راحت تری برای بیمار فراهم می‌کنند.

به سوی بازار
در صنایع دارویی و بهداشتی زمان همیشه تنگ است . همیشه برای رسیدن محصول به بازار و رسیدن به دست مشتری، نوعی فوریت وجود دارد. شرکت‌ها مدل تجاری خود را برای غلبه بر موانع قانونی و مشکلات بازار به گونه ای تغییر داده اند که بتوانند در عین حال رقابت پذیر هم باشند. موفقیت یک محصول به سرعت رسیدن آن به بازار وابسته است. به خاطر فشار زمانی ، طراحی سریع، یک ضرورت است.طراحی به تنهایی بخش بزرگی از فرآیند نیست ، ولی روی مشتری اثر می‌کند که محصول شما را بخرد یا نه . آنهایی که بدون در نظر گرفتن محصول یا استراتژی در صنعت سریع‌تر عمل می‌کنند، برنده اند. در نتیجه هرکاری که به بهبود فرآیند منجر شود به سریعتر رسیدن محصول به بازار کمک می‌کند.

ارسال نظرات

پیامتان راوارد نمایدد
لطفا نامتان را اینجا وارد نمایید