احمد ابوالحسنی:

0
861

چاپ دیجیتال مطمئناً به اتحادیه چاپخانه‌داران می پیوندد

«اتحادیه لیتوگرافان خاستگاه چاپ دیجیتال است و دست‌اندرکاران این رشته با نظر موافق انجمن چاپ دیجیتال و تشخیص خودشان به این اتحادیه پیوسته‌اند».
این جان کلام مجتبی معراج محمدی، رئیس اتحادیه لیتوگرافان تهران است. او این سخن را با این جمله تکمیل می‌کند که تعلق صنفی رشته چاپ دیجیتال در بالاترین مرجع صنفی یعنی کمیسیون عالی نظارت صورت گرفته و این نظر در اتاق اصناف تهران نیز تثبیت شده است. بنابراین صفر تا صد چاپ دیجیتال به اتحادیه لیتوگراف مربوط می‌شود.

واگذاری رسته چاپ دیجیتال به اتحادیه لیتوگرافان با نامه کمیسیون عالی نظارت مورد اعترض ماست. ما جلو این کار را گرفته‌ایم. چون تخلف است.

ابوالحسنی با بیان به این نظر، در توضیح بیشتر، موارد خلاف قانون را بر می‌شمرد:
در مورد چنین اقدامی نظر کمیسیون فنی وزارت صمت هم باید لحاظ شود. از طرفی متولی صنعت چاپ، وزارت ارشاد است که از ارشاد استعلام نکرده‌اند این که چاپ دیجیتال را، مثل فتوکپی حساب کنند و مجوز ارشاد را لازم ندانند، خلاف مقررات است. بنابراین ما به رئیس کمیسیون نظارت (آقای صادقی) نامه زده‌ایم و در واقع به هیأت عالی نظارت شکایت برده‌ایم که بالاتر از کمیسیون عالی نظارت است.
شما ببینید الان بسیاری از کتاب‌های ناشران با چاپ دیجیتال چاپ می‌شوند، از طرفی دهها پرونده تخلف مربوط به کتاب‌های غیرمجاز داریم که با چاپ دیجیتال چاپ شده‌اند.
می‌دانید که اتحادیه چاپخانه‌داران عضو کمیسیون تخلفات است، نه اتحادیه صحافان یا اتحادیه لیتوگرافان. جایگاه قانونی اتحادیه چاپخانه‌داران در ارتباط با چاپ مشخص است. با این توضیحات روشن است که سپردن رسته چاپ دیجیتال به اتحادیه لیتوگرافان، پایدار نخواهد ماند و هر چه هم جواز صادر کرده باشند، مطمئنا برمی‌گردد. در مشهد هم چاپ دیجیتال را به اتحادیه دفاتر فنی و فتوکپی داده بودند، بعد اتاق اصناف آن را گرفت و به اتحادیه چاپخانه‌داران داد.

ابوالحسنی در پاسخ به این پرسش که «چرا او که خود در سمت رئیس سابق اتحادیه لیتوگرافان، برای پیوستن چاپ دیجیتال به آن اتحادیه تلاش کرده بود، امروز حرف دیگری می‌زند»، می‌گوید:
در سال‌های ۹۴ و ۹۵ اتحادیه لیتوگرافان چنین در خواستی داشت و من هم یکی از کسانی بودم که می‌گفتم رسته چاپ دیجیتال را می‌خواهیم. اما اتحادیه چاپخانه‌داران هم زودتر یعنی از سال ۹۲ درخواست جذب رسته چاپ دیجیتال را در مراجع صنفی و قانونی مطرح کرده بود. به هر حال منطقاً چاپ دیجیتال، همان‌طور که از اسمش پیداست چاپ است و این واقعیت در نهادهای قانونی پذیرفته شده است. هم در بهمن ۹۹ و هم خرداد ۱۴۰۰ دوبار اتاق اصناف به وزارت صمت نامه ارسال کرده که این رسته به اتحادیه چاپخانه‌داران داده شود.

می‌پرسم چه فرقی می‌کند که چاپ دیحیتال در کدام اتحادیه باشد؟ حساسیت این مسأله کجاست؟ ابوالحسنی پاسخ می‌دهد؟
حساسیت‌اش این است که خیلی از چاپخانه‌ها، ماشین چاپ دیجیتال هم نصب کرده اند. همچنین تابلوسازان که عضو اتحادیه ما هستند، ماشین‌آلات چاپ بنر و چاپ اینک جت لارج فرمت دارند، اینها همه چاپ دیجیتال است.

اما خیلی از چاپخانه‌ها هم، امکانات لیتوگرافی دارند، آیا آنها مجوز لیتوگرافی گرفته‌اند؟
در آئین نامه ارشاد تصریح شده که چاپخانه‌ها می‌توانند دستگاه لیتوگرافی داشته باشند. واقعیت این است که در حال حاضر شاید حداکثر ۴۰ واحد لیتوگرافی فعال در تهران داشته باشیم. خیلی از واحدهای لیتوگرافی که جواز دارند، فاقد دستگاه ایمیج ستر یا پلیت‌ستر هستند و در تهران بیش از ۱۰ لیتوگرافی فعال مستقل از چاپخانه‌ها نداریم.

آیا اتحادیه چاپخانه‌داران حاضر است به لیتوگرافان جواز چاپخانه بدهد؟
ما می‌گوئیم اشکالی ندارد لیتوگرافان هم عضو اتحادیه چاپخانه‌داران شوند. ارشاد هم مخالفتی ندارد. همان‌طور که چندین رسته قالب‌ساز، فروشندگان ملزومات و غیره عضو اتحادیه چاپخانه‌داران هستند، لیتوگراف هم می‌تواند یک رسته دیگر باشد. لیتوگرافان می توانند پروانه چاپخانه هم بگیرند به شرطی که طبق آئین نامه ، فضا و ماشین‌آلات مورد نیاز را تأمین کنند. تاکنون شماری از لیتوگرفان هم عضو اتحادیه چاپخانه داران شده‌اند و چاپخانه‌ دائر کرده‌اند.

اگر اتحادیه لیتوگرافان تقاضای پیوستن به چاپخانه‌داران را داشته باشد، شما چه می‌گوئید؟
در واقع هم در ارشاد و هم وزارت صنعت، معدن و تجارت این نظر هم مطرح است که لیتوگرافی و چاپ، با هم ادغام شوند. ما قصد درگیری و چالش نداریم. فرض کنید که چاپخانه‌ها و همه رسته‌های متنوع از قالب‌ساز و فروش ماشین‌آلات و ملزومات و غیره بروند زیر پوشش اتحادیه لیتوگرافان، در آن صورت منطقاً اسم چنان اتحادیه‌ای را چه خواهند گذاشت؟

به هر حال واقعیت این است که اکنون اتحادیه لیتوگرافان و اتحادیه چاپخانه‌داران جدای از هم فعالیت دارند و فعلاً چاپ دیجیتال به اتحادیه لیتوگرافان داده شده است. آیا این وضع قرار است تغییر کند؟
همان طور که گفتم این واگذاری حتما برمی‌گردد و اطمینان دارم با پیگیری و اعلام نظر هیأت عالی نظارت، چاپ دیجیتال به اتحادیه چاپخانه‌داران خواهد پیوست.

ارسال نظرات

پیامتان راوارد نمایدد
لطفا نامتان را اینجا وارد نمایید