چاپ کم تیراژ در نسل جدید ماشین‌های افست رول

0
2105

پیتر کروان
مدیر فروش جهانی شرکت ویزپرینت (گاس سابق) Wisprint
ترجمه از: رضا نورایی

وقتی از چاپ، Short Run صحبت می‌کنیم، یعنی که چاپ در تیراژ پایین مقرون به صرفه است. زیرا این گونه ماشین‌های چاپ این قابلیت را دارند که به سرعت و با ضایعات کم، از سفارشی به سفارش دیگر تغییر کنند.
به عنوان مثال اگر در یک تیراژ ۱۰۰۰ نسخه‌ای شاهد به هدر رفتن ۲۰۰۰ نسخه در راه‌اندازی اولیه باشیم، به دلیل بالا بودن هزینه (باطله شدن بیش از ۱۰۰۰ نسخه) این کار به صرفه نیست و توجیه اقتصادی ندارد.
میزان باطله هنگام راه‌اندازی (Start up waste) و زمان بین کارها، به سطح اتوماسیون ماشین چاپ بستگی دارد.
به عنوان مثال، یک “ماشین رول قدیمی” یا “ماشین رول کمرشیال بدون هیچ گونه اتوماسیون” یا پیش تنظیمی برای تغییر از یک سفارش به سفارش دیگر ممکن است یک ساعت زمان لازم داشته باشد و هر بار که شروع به کار می‌کند تا ۲۰۰۰ نسخه را هدر می‌دهد (افست رول معمولی).
یک ماشین چاپ با کنترل‌ رجیستر اتوماتیک، پیش‌تنظیم مرکب و تعویض اتوماتیک زینک می‌تواند زمان بین هر کار را به چند دقیقه کاهش دهد! همچنین در این وضعیت ضایعات به چیزی بین ۱۰۰ تا ۲۰۰ نسخه کاهش پیدا می‌کند. این امر برای تولید کارهای کم تیراژ که این روزها بیشتر و بیشتر مورد نیاز است، مناسب و مقرون به صرفه است.
نکته دیگری که هنگام بررسی تولید در تیراژ کم (Short run) باید در نظر گرفته شود، تعداد نیروی انسانی مورد نیاز برای اجرای کارآمد چاپ است. که خودش، یک قلم هزینه اصلی و پایه‌ای است و می‌توان با افزودن اتوماسیون تا حد زیادی آن را کاهش داد.
برای مثال ما یک مشتری در ایتالیا داریم که دستگاه چاپی با ۹ برج (۷۲ صفحه تمام رنگی) را راه‌اندازی کرده که دارای سطح بالایی از اتوماسیون از جمله تعویض خودکار صفحه است و می‌تواند در عرض چند دقیقه با حدود ۱۰۰ نسخه ضایعات از سفارشی به سفارش دیگر تغییر کند. متخصصان چاپ رول به‌راحتی می‌توانند بزرگی و توان چنین ماشینی را تصور کنند.این ماشین چاپ تنها به دو اپراتور نیاز دارد و دلیل آن تنها اتوماسیون است.
مزیت دیگر اتوماسیون در ماشین‌های چاپ این است که کیفیت چاپ تکرارپذیر و ثابت است. یعنی به شکل سلیقه‌ای (سلیقه هر اپراتور) و یا با تغییر اپراتورها در هر شیفت کاری، دچار تغییر نمی‌شود. این سیستم اتوماسیون باعث افزایش کارایی و کاهش هزینه می‌شود.
کنترل‌های خودکار رجیستر و نظارت بر تغذیه مرکب نه تنها به کارایی شروع چاپ کمک می‌کند، بلکه کیفیت را در کل زمان تولید، ثابت نگه می‌دارد. این برای مشتریانی که انتظار دارند همه نسخه‌ها در سراسر کار از کیفیت بالا و یکسان برخوردار باشند، ارزشمند است.
مقایسه با چاپ دیجیتال
نکته‌ای که در مقایسه چاپ کم‌تیراژ Short Run با چاپ دیجیتال باید به خاطر بسپارید این است که هزینه هر نسخه در چاپ افست معمولی تقریباً نصف دیجیتال است که دلیل آن هزینه بسیار بالای مرکب و سرعت پایین چاپ دیجیتال است. ماشین‌های چاپ دیجیتال نیاز به تعمیر و نگهداری بالایی دارند و به طور کلی یک نسخه پیش‌شارژ مانند دستگاه فتوکپی به آنها متصل می‌شود.
به طور خلاصه، یک ماشین چاپ با ویژگی‌های اتوماسیون و تغییر سریع می‌تواند برای تیراژ تا ۱۰۰۰ نسخه مناسب باشد. بدیهی است هنگامی که چاپ با تیراژ پایین مثل ۱۰۰ تا ۲۰۰ نسخه مورد نیاز باشد، چاپ دیجیتال یک انتخاب عالی است.
همین امر در مورد چاپ روزنامه نیز صدق می‌کند.
برخلاف تصوری که از قدیم درباره چاپ افست رول در اذهان مانده یک ماشین چاپ افست رول با اتوماسیون بالا براحتی در تیراژ ۱۰۰۰ نسخه صرفه اقتصادی و کیفیت بالا دارد. این در حالی است که قیمت تمام‌شده این سفارش ۱۰۰۰ تایی نسبت به تیراژ مشابه در چاپ ورقی پایینتر خواهد بود.

ارسال نظرات

پیامتان راوارد نمایدد
لطفا نامتان را اینجا وارد نمایید